Przejdź do komentarzy

Muzeum przy historycznym i najsłynniejszym lubuskim browarze dzięki unijnemu wsparciu

obrazek
Fot: Lubuskie Centrum Informacyjne
W sobotę 14 maja w Witnicy oficjalnie otwarto muzeum przy historycznym i najsłynniejszym lubuskim browarze.

- To niezwykłe połączenie tradycji z nowoczesnością, unikatowy projekt wsparty funduszami europejskimi – mówił podczas uroczystości członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

W trakcie wydarzenia podpisano także ostatni aneks do umowy zwiększający dofinansowanie na tę inwestycję.

Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn przypomniał, że jeden z produktów witnickiego browaru jest na ministerialnej liście produktów tradycyjnych. - Browar wyrobił sobie niesamowitą markę. Tworzy między innymi jedyne w Polsce piwo kąpielowe. Z browarem w Witnicy zorganizowaliśmy w ubiegłym roku zielonogórski oktoberfest. W tym roku chcemy to powtórzyć.

Posłanka Krystyna Sibińska od lat wspiera witnicki browar. Podczas otwarcia muzeum przypomniała, dlaczego. - 11 lat temu pracowałam tuż za bramą browaru, w Urzędzie Miejskim. Mam do tego miejsca sentyment. Muzeum będzie jedną z perełek turystycznych województwa lubuskiego. Jestem tego pewna – mówiła.

W uroczystości wziął udział również senator Władysław Komarnicki.

Miejsce z historią w tle

Na początku muzeum miało być jedynie miejscem pamięci o historii witnickiego browaru. Z czasem pozyskano tu eksponaty z ponad 50 browarów z Polski i Niemiec działających w XIX i XX wieku.

- Historia browaru rozpoczyna się już w 1791, bo była tu niegdyś warzelnia. Sam browar powstaje w 1848 roku. Pozostajemy jedynym takim miejscem w regionie lubuskim. Kultywujemy tradycję witnickiego browaru. Zdobyliśmy z trudem pamiątki z Polski i zagranicy. Ponadto jest tu także sporo multimedialnych nowości. Można na przykład samemu „skomponować” smak piwa. Tradycyjne eksponaty są uzupełnione nowoczesnymi technologiami. Znajdujemy się w starej słodowni, która działała od 1899 roku do 1999. Produkowała słód jęczmienny, ja w niej pracowałem – wspominał Roman Cybel, kustosz muzeum.

Muzeum to trzy piętra historii wzbogacone multimedialnymi nowinkami. - W minionej perspektywie finansowej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, mieliśmy do dyspozycji około 40 mln zł właśnie na projekty dotyczące dziedzictwa kulturowego. Ten witnicki jest unikatowy i bardzo się wyróżnia. To miejsce, w którym chyba najczęściej zobaczą Państwo nazwę „Lubuskie”. Warto wspomnieć o ogromnym dorobku browaru i przedsiębiorczości. Firma z powodzeniem realizuje bowiem także inne projekty, które dotyczyły głównie linii technologicznych – przypomniał podczas uroczystości Marcin Jabłoński. Jak dodał, inwestycja w 85 procentach była dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Dzięki unijnemu wsparciu podjęli wyzwanie

Prezes browaru Zdzisław Czyrka zaznaczył, że gdyby nie dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, inwestycji nie udałoby się zrealizować: - Plany modernizacji muzeum mieliśmy od kilku lat. Jednak tylko dzięki zastrzykowi finansowemu, podjęliśmy to wyzwanie. Jesteśmy jedynym browarem w regionie i musimy kultywować tradycję. Koszt inwestycji to 3,5 mln zł, ale było warto, bo będą nas odwiedzać goście nie tylko z Polski. Zresztą już tak jest.

Beneficjentem dofinansowania jest Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Browarnictwa. Przedmiotem projektu inwestycyjnego pt.: Stara Słodownia - Skarbnicą Wiedzy, Smaków i Zapachów jest przeprowadzenie prac modernizacyjnych i renowacyjnych obiektu Starej Słodowni wchodzącej w skład zabudowy witnickiego browaru w zakresie utworzenia Muzeum Browarnictwa w Witnicy. Zakres Inwestycji obejmuje roboty budowlano-montażowe, renowacyjne, konserwatorskie oraz instalacyjne budynku wpisanego do rejestru zabytków.

Planuje się dobudowę windy dla niepełnosprawnych, montaż instalacji paneli fotowoltaicznych, zakup platformy i aplikacji e-kultury i prezentacji zasobów on-line, sprzęt multimedialny oraz wystawienniczy. Projekt stanowi kontynuacje podjętych prac w zakresie utworzenia Muzeum Browarnictwa, które rozpoczęły się poprzez wstępne zaadoptowanie parteru budynku. Stan techniczny 200-letniego zabytkowego obiektu nie pozwala w pełni wykorzystywać jego potencjału do prezentacji walorów historycznych na skalę regionalną dla mieszkańców województwa lubuskiego i turystów.

Projekt ma na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego będącego świadectwem tożsamości kulturalnej i efektywnego wykorzystania zasobów kultury dla zwiedzających, tym samym przystosowanie do funkcji kulturalno-edukacyjnej i turystycznej.

Całkowita wartość projektu 3,3 mln zł

Kwota dofinansowania 3 mln zł

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE #UEdlaPL