Przejdź do komentarzy

Monitoring i ewaluacja działań rewitalizacyjnych. Lubuskie gminy przeszkolone!

Za nami kolejne spotkania edukacyjne zrealizowane w ramach projektu pn. „Wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Tym razem przedstawiciele lubuskich gmin podregionu gorzowskiego (w dniach 10 i 11 czerwca 2021 r.) oraz zielonogórskiego (w dniach 14 i 15 czerwca 2021 r.) uczestniczyli  w spotkaniach edukacyjnych z cyklu „Monitoring i ewaluacja działań rewitalizacyjnych”.   

Pierwszego dnia, każdego ze spotkań w podregionach, uczestnicy otrzymali solidną dawkę wiedzy na temat monitorowania procesów rewitalizacji. Podczas wykładów zaprezentowano i omówiono wymagania ustawy o rewitalizacji w tym zakresie. Sporo czasu poświęcono powiązaniu kwestii monitorowania z etapem wyznaczania obszaru rewitalizacji – podziału gminy na jednostki odniesienia oraz doboru optymalnego zestawu wskaźników monitorowania. Teoria przeplatała się z prezentacją praktycznych przykładów i dyskusją z uczestnikami. Zaprezentowano i przedyskutowano przykłady systemów monitorowania rewitalizacji w kilku polskich miastach: Starachowicach, Łodzi oraz Włocławku. Wszystkie te przykłady dotyczą miast uczestniczących w programach dotacyjnych: Modelowa Rewitalizacja Miasta oraz pilotażach rewitalizacji.

Spotkania w podregionach zwieńczyły warsztaty, dotyczące kształtowania procesów monitorowania – z uwzględnieniem gmin oraz samorządu województwa. W trakcie spotkań prowadzący kilkakrotnie przypominali uczestnikom o możliwości skorzystania z indywidualnego doradztwa eksperckiego dotyczącego różnych aspektów rewitalizacji.

Trenerzy inspirowali uczestników spotkań do zgłębiania poruszanej tematyki, m.in. prezentując szeroki wachlarz lektur i źródeł wiedzy dotyczących zarówno monitorowania jako takiego, jak i nakierowanego na procesy rewitalizacji.

Drugi dzień obu spotkań poświecono kwestii ewaluacji, czyli oceny aktualności i stopnia realizacji programów rewitalizacji. Po omówieniu formalnych aspektów dokonywania ewaluacji programów rewitalizacji, m.in. według wymagań ustawy o rewitalizacji, skupiono się na praktycznych aspektach tego zagadnienia. Przyglądnięto się kwestiom organizacji tego procesu (kto ma go prowadzić), jego pracochłonności (na ile musi być rozbudowany), przejrzystości (jak zapewnić wymagany prawem element partycypacyjny i nie obawiać się krytyki).

Kolejną sesję poświęcono omówieniu kilku ocen rewitalizacji, jakie przeprowadzono w polskich miastach. W szczególności dotyczyło to ewaluacji on-going ze Starachowic oraz raportów z oceny, jakie opracowano w Gdyni i w Bieruniu. Tutaj także nawiązano do modeli działań rewitalizacyjnych wypracowanych przez miasta w ramach konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast i projektów pilotażowych w zakresie rewitalizacji.

Oba dwudniowe moduły szkoleniowe zakończono sesją podsumowującą, w trakcie której powtórzono najważniejszy przekaz spotkań dotyczący tego, aby proces monitorowania i oceny rewitalizacji planować i realizować w taki sposób, aby dostarczał on jak najmniej dodatkowej pracy, a dawał konkretne rezultaty przydatne w przyszłych działaniach.

Zalecono też uczestnikom korzystanie z  zasobów Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji (www.rewitalizacja.gov.pl).


Wybrane zdjęcia do publikacji na stronie www:
źródło: Konsorcjum Projekty Miejskie, Projekty Miejskie+, Efficon Sp.z.o.o.

Gorzów Wlkp.
 

obrazek

obrazek

 

Zielona Góra:

obrazek

obrazek