Miliony złotych na innowacyjne projekty lubuskich firm w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020
Zielonogórzanie pierwsi Europie, ale też na świecie
Prokurent firmy Marba Krzysztof Nowosadko podkreślił, że to nie jest pierwszy projekt, który zielonogórska spółka realizuje z wykorzystaniem środków z RPO - Lubuskie. - Projekt, którego dotyczy ta umowa, będzie wprowadzał trzy innowacyjne produkty w branży detergentów plus innowacyjny sposób wytwarzania tych produktów – mówił. - Są to produkty z folii wodnorozpuszczalnej do wykorzystania w zmywarkach i pralkach - dodał.
- Niektóre z tych produktów są innowacyjne w skali kraju, niektóre w skali Europy, ale także mamy takie produkty, które robimy pierwsi na świecie – podkreślał właściciel firmy Marba Zbigniew Bąbelek.
Marba współpracuje w Uniwersytetem Zielonogórskim
Umowa z firmą Marba związana jest z wprowadzeniem na rynek trzech innowacyjnych produktów będących efektem zewnętrznych prac B+R:
- dwukomponentowy środek do czyszczenia zmywarek do naczyń,
- trójkomponentowy środek do mycia naczyń w zmywarkach,
- trójkomponentowy środek do prania w pralkach automatycznych.
Ponadto firma wprowadzi innowacyjny proces ich wytwarzania. W ramach projektu planuje się dostawę i montaż innowacyjnej linii do produkcji ww. wyrobów, która jest wynikiem współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim. Warto zaznaczyć, że w ramach realizacji projektu firma zwiększy zatrudnienia o 4 pracowników (3 kobiety i 1 mężczyzna). Dzięki realizacji projektu zielonogórska spółka stanie się bardziej konkurencyjna zarówno na rynku krajowym jak i światowym.
- Całkowita wartość projektu - ponad 13,4 mln zł
- Wartość kosztów kwalifikowanych - 10 mln zł
- Wielkość dofinansowania - 4,5 mln zł
Metsan projektuje maszyny
Druga umowa została podpisana (symbolicznie, bo wydarzenie odbyło się zdalnie) z gorzowską firmą Metsan, którą reprezentował właściciel Bartosz Sanocki. Dotyczy ona wdrożenia opracowanego we własnym zakresie nowego, innowacyjnego zespołu maszyn, który został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić możliwość integracji z innymi istniejącymi liniami produkcyjnymi, podnosząc wydajność i efektywność produkcji. Wprowadzone rozwiązanie wpłynie nie tylko na poprawę innowacyjności zakładu, ale całego regionu.
Proces badawczy obejmował zarówno badania przemysłowe, jak i eksperymentalne prace rozwojowe. Prace te zostały zrealizowane przez pracowników przedsiębiorstwa.
- Całkowita wartość projektu – niemal 2,3 mln zł
- Wartość kosztów kwalifikowanych – prawie 1,9 mln zł
- Wielkość dofinansowania – ponad 1 mln 39 tys. zł
Wartość dofinansowania dwóch wymienionych umów wynosi nieco ponad 5 mln 539 tys. zł.
- Po podpisaniu umów z przedsiębiorcami w Poddziałaniu 1.5.1 będzie 88 umów na łączną kwotę dofinansowania ponad 194,5 mln zł – podkreślał dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Marek Kamiński.
#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeUnijne