Przejdź do komentarzy

Miliony na innowacje

obrazekDzięki funduszom z UE kolejne miliony trafiły do lubuskich firm. W Gorzowie Wlkp. podpisano dziś 3 umowy o łącznej wartości dofinansowania ponad 5,5 mln zł. Dzięki tym pieniądzom Browar Witnica, Perceptus oraz TOKAR CNC TECHNOLOGY zrealizują innowacyjne projekty. – Dzisiejsze spotkanie jest doskonałym dowodem na to, że lubuscy przedsiębiorcy znają zasady i potrafią aplikować o środki unijne. Wiedzą, jak profesjonalnie przygotować swoje projekty – mówił członek zarządu Marcin Jabłoński.

Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020 – to z niego pochodzą dotacje – składa się z różnych osi priorytetowych. Podpisane dziś umowy to efekt rozstrzygnięcia konkursu na zadania z zakresu gospodarki oraz innowacji.  – Wszystkie środki, jakimi dysponujemy na wsparcie gospodarki w ramach obecnego budżetu Unii Europejskiej to ponad 800 mln zł. To spora kwota, która w dużej mierze została rozdysponowana i przyniosła wiele pozytywnych efektów -  tłumaczył członek zarządu Marcin Jabłoński.

Tym razem do lubuskich przedsiębiorców trafiło prawie 15 mln zł. Pieniądze pomogą w realizacji 3 projektów:

1. Browaru Witnica - na unowocześnienie metod produkcji

Browar Witnica w odpowiedzi na potrzeby rynku produktów regionalnych wprowadzi do oferty sprzedażowej 3 nowe propozycje. Dzięki opracowanej technologii możliwe będzie prowadzenie fermentacji w otwartych kadziach z możliwością sterowania temperaturą oraz wymrażaniem. Pozwoli to na naturalne klarowanie bez zastosowania środków chemicznych. W tak opracowanym procesie technologicznym uzyskuje się produkty o mniejszej zawartości związków chemicznych i większej zawartości minerałów oraz witamin.

Całkowita wartość projektu: 3,8 mln zł

Wielkość dofinansowania: 1,2 mln zł

2. Perceptus - na wprowadzenie do oferty nowych usług z zakresu bezpieczeństwa IT

Poprzez Centrum Usług Bezpieczeństwa będą świadczone innowacyjne usługi, a także zostanie rozpoczęta produkcja autorskich urządzeń Security Box. Dzięki temu powstanie kompleksowe i bezpieczne rozwiązanie z zakresu:

- monitoringu bezpieczeństwa IT,

- raportowania zdarzeń/anomalii/błędów/ataków hakerskich,

- narzędzi ułatwiających reakcję i podjęcie czynności zaradczych.

Security Box będzie zabezpieczał procesy zachodzące w ramach infrastruktury inteligentnych budynków (Smart Home) oraz Internetu Rzeczy (Internet of Things).

Całkowita wartość projektu: 8,9 mln zł

Wielkość dofinansowania:  3,5 mln zł

3. TOKAR CNC TECHNOLOGY - na zastosowanie nowatorskich technologii w obróbce metali.

Firma przeprowadziła samodzielnie prace B+R, które potwierdziły możliwość wdrożenia ulepszonej pod względem szybkości i jakości usługi, która pozwoli zaoferować detale o większej niż dotychczas średnicy i wyższej klasie dokładności. Usługa oparta będzie o zastosowanie pomiaru 3D oraz obróbki CNC.

Całkowita wartość projektu: 2,2 mln zł

Wielkość dofinansowania: 857 tys. zł