Przejdź do komentarzy

Marszałek o podziale środków UE

obrazek
W odpowiedzi na informacje zawarte w artykule pt. Marszałek Polak wraca na tarczy. Lubuskie nie dostanie więcej z RPO, który ukazał się na łamach Gazety Lubuskiej 6 lipca 2021 r. publikujemy oświadczenie marszałek Elżbiety Anny Polak.
 
Nie było i nie ma żadnej decyzji w sprawie podziału unijnych funduszy, chyba że prezentacja w Power Point jest decyzją rządu PiS. Wiceminister Waldemar Buda nie mógł mnie przekonać, że sprawa podziału alokacji jest sprawą zamkniętą, ponieważ do dziś nie otrzymaliśmy żadnej decyzji ani  pisemnej informacji od której moglibyśmy się odwołać. Nie otrzymaliśmy też odpowiedzi na stanowisko zarządu województwa podjęte 1 czerwca br. w sprawie Kontraktu Programowego dla Lubuskiego. Nie otrzymaliśmy również metodologii podziału rezerwy. Nikt nie jest w stanie sprawdzić tej metodologii, ponieważ ministerstwo zmieniło wskaźniki na niegusowskie, nieobiektywne, niespójne, bez konsultacji. Algorytm podziału alokacji powinien być sprawiedliwy, transparentny i omówiony z partnerami. Minister nie wyjaśnił dlaczego 1,5 mld euro przesunął do regionów przejściowych, bogatych, zamiast do biedniejszych.
 
To ja jestem zdziwiona, że w tej sprawie, tak ważnej dla Lubuszan, przedstawiciele PiS uprawiają politykę. Wszyscy parlamentarzyści, bez względu na barwy są zapraszani do współpracy przez Zarząd województwa. Niestety, politycy PiS konsekwentnie, od kiedy rządzą nie przychodzą na spotkania z zarządem województwa  i nie są aktywni w staraniach o sprawy Lubuszan. Jeżeli Lubuskie nie dostanie więcej pieniędzy do realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego, to proszę pamiętać, że jest to decyzja PiS.
 
Zachęcamy do większej aktywności i współpracy przy przygotowaniu Kontraktu Programowego dla Lubuskiego,  wojewodę i parlamentarzystów PiS, którzy niestety wciąż są nieobecni, kiedy walczymy o wspólną przyszłość Lubuszan.

Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego