Przejdź do komentarzy

Lubuski samorząd gotowy do dyskusji o ZIT-ach i partnerstwach

obrazek
185,5 mln euro mają do dyspozycji lubuskie samorządy, które chcą wspólnie realizować projekty ważne dla swoich gmin i miast. Potrzebują jednak do tego planu działania.
 
24 października 2023 r. na konwencie Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego marszałek Marcin Jabłoński apelował do samorządów o przyspieszenie prac nad strategiami terytorialnymi partnerstw. Od pozytywnej weryfikacji tych dokumentów zależy bowiem kontraktacja środków - 185,5 mln euro na tzw. wymiar terytorialny w ramach programu "Fundusze Europejskie dla Lubuskiego". Pieniądze są przeznaczone dla czterech ZIT-ów (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) i dziesięciu partnerstw, które zawiązały się na terenie województwa.

- Czas leci, środki unijne czekają i bardzo chciałbym zmobilizować Państwa do sprawniejszego przekazania tych dokumentów. Chcielibyśmy jak najszybciej ruszyć – podkreślał marszałek województwa lubuskiego i zaproponował samorządowcom organizację spotkań na ich terenie, by na miejscu wyjaśnić wszystkie wątpliwości i porozmawiać o kwestiach, które wymagają uzgodnień.

Zgodnie z tą deklaracją i zapowiedzią, spotkania z partnerstwami samorządowymi zostały zaplanowane i odbędą się w ciągu najbliższych tygodni. Wezmą w nich udział włodarze gmin wchodzących w skład partnerstw, pracownicy zaangażowani w przygotowanie strategii i projektów w ramach strategii terytorialnej oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, m.in. Departamentu Instytucji Zarządzającej.  

Pierwsze spotkania z partnerstwami odbędą się w środę 22 listopada 2023 r. w gminie Skąpe (Partnerstwo Skąpe, Łagów, Lubrza) oraz w piątek 24 listopada 2023 r. w Kożuchowie (Partnerstwo gmin Lubuska 9: Bytom Odrzański, Kolsko, Kożuchów, Nowa Sól gmina wiejska, Nowe Miasteczko, Siedlisko, Szlichtyngowa, Sława, Wschowa).

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE