Przejdź do komentarzy

Laury za unijne inwestycje w powiecie żagańskim. Za nami kolejny etap konkursu „Fundusze Europejskie warte zachodu”

obrazek
Laureatom konkursu „Fundusze Europejskie warte zachodu” z powiatu żagańskiego nagrody wręczyli i gratulowali członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński i poseł Waldemar Sługocki.
 

Beneficjenci z powiatu żagańskiego, którzy zrealizowali najlepsze projekty sfinansowane z funduszy unijnych, zostali uhonorowani 25 września 2023 r. w Pałacu Książęcym w Żaganiu.

– Bardzo nam miło, że zdecydowaliście się państwo przyjąć nasze zaproszenie, chociażby ze względu na ten anturaż pałacowy. Myślę, że możemy ośmielać uczestników – tych wszystkich, którzy zajmują się pozyskiwaniem funduszy unijnych. Pomyśleliśmy sobie, dyskutując kiedyś o takiej formule konkursu, który chcielibyśmy przeprowadzić w skali całego województwa, kogo powinien on przede wszystkim dotyczyć. A powinien dotyczyć tych wszystkich, którzy codzienną, mrówczą pracą zabiegają o to, by środki unijne trafiły do beneficjentów, którzy chcą realizować ciekawe projekty. To, że jesteśmy niewielkim regionem, nie oznacza, że nie mamy sobie stawiać ambitnych celów. Funduszy unijnych jest sporo. Sposób postępowania, metody i procedury są podobne w skali całej Europy. Te procedury mają swój sens, robi tak cała Europa i dziękuję państwu, że macie wytrwałość, żeby je pokonywać. Dlatego to państwo jesteście bohaterami tych konkursów – powiedział członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński.

– Chcemy promować państwa przykłady – pokazać, co można i da się zrobić. Mamy wielu fachowców, którzy potrafią poruszać się w procedurach funduszy unijnych – podkreślił M. Jabłoński. Nakłaniał też do śledzenia informacji o bieżącym programie – „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027” i aplikowanie w jego ramach o środki na inwestycje. Do wykorzystania w perspektywie do 2027 roku jest 915 mln euro.

obrazek

Laureaci konkursu „Fundusze Europejskie warte zachodu” w powiecie żagańskim

  • Atrakcyjny region – gmina Szprotawa, projekt „Przebudowa z rozbudową dawnego budynku klasztoru magdalenek w Szprotawie na Centrum Aktywności Społecznej”
  • Inteligentny region – gmina Iłowa, „Rozwój elektronicznych usług dla ludności – tworzenie i wdrożenie interaktywnych usług administracji elektronicznej w gminie Iłowa”
  • Społeczny region – gmina Iłowa, projekt „Poprawa infrastruktury edukacji przedszkolnej w gminie Iłowa”
  • Zielony region – firma Poltops sp. z o. o., projekt „Budowa linii produkcyjnych do wytwarzania produktów agroużytecznych”

Nagrodzone projekty przechodzą do następnego etapu konkursu na szczeblu wojewódzkim. Zostanie on rozstrzygnięty na gali w Zielonej Górze.

– Chciałbym bardzo podziękować urzędowi marszałkowskiemu za inicjatywę związaną z organizacją konkursu. Bardzo dziękuję kapitule za pozytywne ocenienie dwóch naszych projektów – projektu związanego z rozbudową biblioteki oraz tego, za który otrzymaliśmy laur zwycięzcy, czyli projektu związanego z usługami elektronicznymi dla mieszkańców. Miałem taką ideę od początku poprzedniej kadencji, żeby jak najwięcej spraw można było załatwić w gminie przez internet, nawet w tak niedużej miejsko-wiejskiej gminie Iłowa. Udało się to zrealizować. Bardzo mi się podobało, gdy na otwarciu biblioteki pan marszałek Jabłoński powiedział, że nawet w tak niedużych gminach można realizować inwestycje bez kompleksów. Myślę, że to hasło przyświeca gminom z całego województwa. Dzięki pieniądzom unijnym możemy bez kompleksów zmieniać otaczającą rzeczywistość i dzięki temu naszym mieszkańcom żyje się po prostu lepiej – dziękował za wyróżnienia Paweł Lichtański, burmistrz Iłowej. Przekazał podziękowania również dla pracowników urzędu, którzy pracowali nad realizacją projektów zrealizowanych w gminie.

obrazek

– Jesteśmy dumni z naszego projektu. Niemniej było to dla nas zaskoczenie, że zostaliśmy nominowani. Serdecznie pragnę podziękować kapitule. Chcę też powiedzieć, że środki europejskie idą na naprawdę ważne rzeczy. W naszym przypadku – na remontowanie budynków klasztoru, w którym pomieści się dzisiaj mnóstwo instytucji – można było zrobić muzeum, biuro informacji turystycznej, przejściowe biura dla organizacji i stowarzyszeń, bardzo aktywne centrum seniora, sale konferencyjne. Udało się również zagospodarować trochę miejsca dla różnych wydziałów naszego urzędu – powiedział o rewitalizacji klasztoru magdalenek w Szprotawie Maciej Boryna, kierownik Wydziału Przedsiębiorczości, Promocji i Turystyki w szprotawskim urzędzie.

Powiat żagański najbardziej popierał wstąpienie Polski do UE

Poseł Waldemar Sługocki przypomniał, że to właśnie powiat żagański był jednym największych zwolenników integracji Polski z Unią Europejską. – 7 i 8 czerwca 2003 r. mógł się poszczycić jednym z najwyższych wyników poparcia dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a rekordzistą w całym kraju była gmina Gozdnica – 92 proc. mieszkańców było za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Wynik dla Polski wyniósł 77,5 proc. Z perspektywy człowieka, który był zaangażowany w proces integracji Polski z Unią Europejską, nie było to wcale oczywiste. Ten wynik był dla mnie zaskakujący in plus – mówił poseł.

– Kiedy w 2018 roku obchodziliśmy 15-lecie referendum akcesyjnego, na tę okazję odbyła się duża impreza w Gozdnicy. Przygotowałem prezentację, pokusiłem się o podsumowanie. W tamtym czasie sam Zespół Szkolno-Przedszkolny pozyskał ponad milion złotych. To był jeden z większych projektów naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, do dziś korzystamy z jego efektów. Gmina Gozdnica jest jeszcze mniejsza niż gmina Iłowa, więc pracowników mamy mniej, więc tym bardziej jest nam trudno. Tym bardziej cieszę się, że znalazłem się w gronie nominowanych i wyróżnionych. Przekażę wyróżnienie i gratulacje pani dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – powiedział Krzysztof Jarosz, burmistrz Gozdnicy.

– Cieszę się, że jesteśmy w Żaganiu, wśród gmin, które są swoistymi liderami w pokazywaniu, jak bardzo opłaca się nam być w Unii Europejskiej, chociażby z tej perspektywy samorządowej. Zmieniają się oblicza naszych miast, tych najbliższych otoczeń. Cieszę się, że Lubuskie wciąż w tak znakomity sposób wykorzystuje fundusze europejskie – dodał W. Sługocki.

– Fundusze, o których mówił zarówno pan marszałek, jak i pan poseł, to dla nas, samorządowców, rzecz bardzo ważna. Wnoszą one dużo w rozwój naszych miast. Dlatego czekamy – niech ruszy Krajowy Plan Odbudowy. Potrzeb jest bardzo dużo. To, co na dziś jest wykonywane, to dopiero początek. Warto wystartować z dobrym humorem i z przytupem. My tak to robimy, chociaż ten przytup nie jest jeszcze tak mocny jak u górali czadeckich. Ale cieszymy się z tego, że możemy korzystać z funduszy europejskich i faktu, że nasze Lubuskie jest warte zachodu – mówił Andrzej Katarzyniec, burmistrz Żagania.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE