Kontrola, nieprawidłowości i nadużycia finansowe oraz zasada trwałości w projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej w ramach EFS/EFRR - Gorzów Wlkp.
Szanowni Państwo,
zapraszamy na szkolenie organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, z zakresu kontroli, nieprawidłowości i nadużyć finansowych oraz zasad trwałości w projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Program szkolenia:
- Rodzaje kontroli, w tym kontrola na zakończenie projektu, podstawy prawne regulujące zadania kontroli, monitoringu i ewaluacji.
- Terminy i zakres kontroli oraz przygotowanie projektu do kontroli.
- Kontrola wniosków o płatność i dokumentów księgowych - metodologia doboru próby dokumentów, sposób weryfikacji przykładowych dowodów księgowych oraz weryfikacja poprawności dokumentacji rozliczeniowej służącej dokumentowaniu wydatków w projektach finansowanych z EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego.
- Kontrola wniosków o płatność i dokumentów księgowych - metodologia doboru próby dokumentów, sposób weryfikacji przykładowych dowodów księgowych oraz weryfikacja poprawności dokumentacji rozliczeniowej służącej dokumentowaniu wydatków w projektach finansowanych z EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego.
- Możliwości prawne wglądu w dokumentację księgową Beneficjenta z uwzględnieniem dokumentacji potwierdzającej rozliczanie metodami uproszczonymi.
- Wizyty monitoringowe - najczęstsze błędy i problemy identyfikowane w toku wizyt, sposoby dokumentowania uchybień/nieprawidłowości, metody ich korygowania/usuwania.
- Podejście kontroli do kosztów pośrednich rozliczanych w projektach współfinansowanych
- z EFS.
- Definicja nieprawidłowości, (źródła informacji o nieprawidłowościach, sposoby postępowania, nieprawidłowość indywidualna i systemowa – w kontekście zmian wynikających z nowej perspektywy).
- Zalecenia pokontrolne i nadzór nad usuwaniem wykrytych nieprawidłowości/ uchybień.
- Obszary wrażliwe na wystąpienie nieprawidłowości.
- Ogólne zasady raportowania nieprawidłowości informowanie o nieprawidłowościach.
- Konsekwencje wystąpienia nieprawidłowości.
- Omówienie nieprawidłowości i uchybień – najczęstsze błędy i problemy identyfikowane w toku kontroli: analiza przykładowych najczęściej występujących nieprawidłowości i uchybień.
- Rejestr podmiotów wykluczonych.
- Błędy/nieprawidłowości wykryte podczas kontroli nieleżące po stronie Beneficjenta.
- Środki ochrony prawnej Beneficjenta.
- Podstawy prawne ustaleń dotyczących nieprawidłowości i uchybień.
- Obliczanie wysokości korekty finansowej (metody obliczania).
- Definicja nadużyć finansowych, system zgłaszania nadużyć.
- Zapobieganie i sposoby postępowania w sytuacjach nadużyć finansowych.
- Środki zwalczania nadużyć finansowych (obowiązki dot. informowania instytucji zewnętrznych ws. wykrytych nieprawidłowości i możliwości współpracy).
- Zasady odzyskiwania środków, postępowania karne, postępowania w sprawach o naruszenia dyscypliny finansów publicznych, wykluczenie z możliwości ubiegania się o wsparcie ze środków europejskich.
- Zagadnienia związane z trwałością projektu, w tym praktyczne przykłady.
- Panel dyskusyjny - wymiana doświadczeń, analiza dobrych praktyk.
Agenda szkolenia:
8:45 – 9:00 rejestracja uczestników
9.00 – 11.00 blok szkoleniowy
11.00 – 11.15 przerwa kawowa
11.15 – 13.15 blok szkoleniowy
13.15 – 13.45 obiad
13.45 – 15.45 blok szkoleniowy
Szkolenie poprowadzi Michał Rutkowski - trener, doradca w dziedzinie funduszy Unii Europejskiej, pomocy publicznej, analiz finansowo-ekonomicznych. Członek Zarządu Krajowego Polskiego Stowarzyszenia Ekspertów i Asesorów Funduszy Unii Europejskiej. Wykładowca na kilku prestiżowych uczelniach.
Ważne:
W związku z wprowadzeniem przez Ministerstwo Rozwoju z Głównym Inspektorem Sanitarnym „Wytycznych dla organizatorów spotkań biznesowych, szkoleń, konferencji i kongresów w trakcie epidemii SARS-CoV-2”, w trakcie szkoleń organizowanych przez Wydział Informacji i Promocji RPO obowiązują procedury zwiększające bezpieczeństwo uczestników szkolenia.
W załączeniu publikujemy Regulamin oraz ankietę. Prosimy o zapoznanie się z załączonymi dokumentami oraz wypełnienie ankiety epidemiologicznej i przyniesienie jej ze sobą na szkolenie.
Każdy uczestnik szkolenia zobowiązany jest stosować środki ochrony osobistej: maseczki/przyłbice i jednorazowe rękawiczki, na każdym etapie jego trwania.
Szkolenia są bezpłatne. W szkoleniach mogą uczestniczyć tylko te osoby, które po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego otrzymają potwierdzenie zakwalifikowania na szkolenie.
W związku z koniecznością zapewnienia przestrzegania warunków ciągle obowiązujących wymogów ochrony osobistej, dystansu społecznego i zabezpieczeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa (COVID-19) ilość miejsc na szkoleniach jest ograniczona.
W przypadku pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu: (68) 45 65 119
16.10.2020 - 16.10.2020