Przejdź do komentarzy

Jak wydawać pieniądze z UE?

obrazekFundusze unijne to olbrzymi potencjał, ale pod warunkiem, że potrafi się z niego sprawnie, ale i zarazem poprawnie korzystać. W Urzędzie Marszałkowskim odbyła się dziś konferencja, która w osiągnięciu tego celu ma pomóc. - Zamysł był taki, aby podyskutować w gronie specjalistów, żeby zdobyć wiedzę. Pomoże ona uchronić się przed różnego rodzaju skomplikowanymi sytuacjami. Chodzi o to, żeby iść do przodu, realizować ambitne projekty, nawet gdy są one trudne – tłumaczył członek zarządu Marcin Jabłoński.

Konferencja „Nieprawidłowości i nadużycia finansowe w projektach unijnych” przyciągnęła setki uczestników. Nic dziwnego, gdyż temat ten dotyczy zarówno biznesu, samorządowców, organizacji pozarządowych, jak i pozostałych osób zainteresowanych skorzystaniem z pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

- Od roku znów jestem w zarządzie województwa, nadzorując funkcjonowanie i realizację projektów unijnych, związanych z RPO. Uczestniczyłem w kilku rozmowach, które dotyczyły problematycznych kwestii, gdzie pojawiły się kłopoty. W efekcie należało się spotkać, udzielić wyjaśnień przedstawicielom różnego rodzaju instytucji. Działo się z to z powodów, których nikt wcześniej nie zakładał. Takie rzeczy się zdarzają, dlatego warto posiadać niezbędną wiedzę – mówił członek zarządu Marcin Jabłoński.

Podczas konferencji przybliżona tematykę nieprawidłowości i nadużyć finansowych, która może być pomocna zarówno podczas realizacji jak i końcowego rozliczania dofinansowanych projektów. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się przedstawiciele policji, prokuratury oraz ekspert z zakresu tematyki nieprawidłowości.

Prezentacje prelegentów:
1. S. Pędzińska
2. Centrum Kształcenia Sektora Publicznego
3. T. Grześkowiak
4. S. Król
5. Ł. Oziewicz