Przejdź do komentarzy

Fundusze Europejskie zmieniają gminę Szprotawę

obrazek
 
Inwestycje za ponad 16,5 mln zł, dofinansowane z Funduszy Europejskich, realizowane są obecnie w gminie Szprotawa. Chodzi o termomodernizację szkoły w Wiechlicach i budowę ścieżki rowerowej.

 

We wtorek 13 czerwca 2023 r. o postępie w prowadzonych pracach mógł się osobiście przekonać członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. Wraz z burmistrzem Mirosławem Gąsikiem odwiedził Szkołę Podstawową w Wiechlicach oraz budowaną trasę rowerową Velo Sprotavia.

Nowa jakość i wygląd

Gmina Szprotawa otrzymała 6 mln zł dofinansowania na termomodernizację podstawówki w Wiechlicach. Inwestycja przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii i poprawy warunków w placówce. Pieniądze na realizację zadania pochodzą z unijnego programu REACT-EU. - Nazwa jest tajemnicza, ale to dodatkowe pieniądze, które otrzymaliśmy od Unii Europejskiej, które miały nam pomóc wychodzić z kryzysu postpandemicznego. By wesprzeć te obszary, które takiej pomocy potrzebują, podzieliliśmy te pieniądze na dwie części: część dotyczącą ochrony zdrowia i drugą część na projekty związane z termomodernizacją. – tłumaczy Marcin Jabłoński.

Termomodernizacja szkoły ma się zakończyć we wrześniu 2023 r. Prace są na zaawansowanym etapie, o czym opowiadały dyrektorki placówki: Cecylia Brodzińska i Gabriela Laudacka. Z jednej strony już widać efekt końcowy, druga strona budynku czeka jeszcze na finał. Przedsięwzięcie będzie kosztować 8 mln zł. 6 mln to dotacja z UE.

Burmistrz Szprotawy nie ukrywa, że budynek – oprócz tego, że będzie energooszczędny - zyska nowy charakter. - Kiedyś był wykorzystywany przez wojska radzieckie. Można gdzieniegdzie zobaczyć jeszcze napisy, które po nich zostały. „Zamazujemy” tę historię – mówi burmistrz.

obrazek

Kolej na rower

Samorządowcy byli także w Witkowie, gdzie trwa budowa trasy rowerowej Velo Sprotavia. Za ponad 8,5 mln zł (6,8 mln to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego) powstaje ścieżka ze Szprotawy, przez Kartowice, Witków i Siecieborzyce, aż do Stypułowa, gdzie połączy się z trasą Kolej Na Rower (a więc dalej przez Nową Sól do Kolska). Ścieżka będzie biegła trasą dawnej kolejki szprotawskiej i w efekcie zintegruje system tras lubuskich z dolnośląskimi. Projekt obejmuje m.in. roboty ziemne, odwodnienie i urządzenia obce, podbudowy, nawierzchnie, roboty wykończeniowe, urządzenia bezpieczeństwa ruchu, elementy ulic, roboty mostowe, Miejsca Obsługi Rowerzystów i dworzec rowerowy.

Na zakończenie wizyty w Szprotawie samorządowcy mieli okazję zobaczyć mecz piłkarskich reprezentacji młodzieżowych (U-16) Polski i Norwegii. Na wyremontowanym stadionie miejskim biało-czerwoni, po ciekawym spotkaniu, pokonali Norwegów 3:1.

W wizytacji inwestycji wzięli także udział m.in. dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Marek Kamiński oraz radny powiatu żagańskiego Maciej Boryna.

 

obrazek

 

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE