Przejdź do komentarzy

Fundusze Europejskie wspierają alternatywne źródła energii

Dzięki Funduszom Europejskim w województwie lubuskim zostaną zrealizowane kolejne projekty związane z kogeneracją. Na ten cel zarząd województwa przeznaczył 4,6 mln zł w ramach RPO Lubuskie 2020. . Kogeneracja jest to skojarzone wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w jednym urządzeniu. Jednoczesna produkcja prądu i ciepła odbywa się w tzw. modułach kogeneracyjnych. Zasada działania kogeneracji sprawia, że może ona zredukować koszty wytwarzania energii końcowej. - O kogeneracji nie mówi się wiele, ale to ważne projekty o dużym znaczeniu. Pozwalają w bardziej ekologiczny sposób pozyskiwać energię. Przekładają się również na oszczędności w budżetach poszczególnych jednostek. Warto inwestować w efektywne oraz nowoczesne rozwiązania - mówi członek zarządu Marcin Jabłoński.

4,6 mln zł na wsparcie 3 projektów

Unijna dotacja pomoże zrealizować 3 ważne projekty. Pieniądze otrzymają:

  1. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 2,5 mln zł, zmieni konwencjonalne zasilanie w ciepło i energię elektryczną na jednostkę pracującą w wysokosprawnej kogeneracji – trigeneracji.  
  2. Zakład Wodociągów Kanalizacji i Usług Komunalnych w Świebodzinie. Za ponad 1,3 mln zł wsparcia, stworzy instalację kogeneracyjną na własne potrzeby.
  3. Gmina Deszczno. Przeznaczy ponad 686 tys zł. na utworzenie wysokosprawnej kotłowni kogeneracyjnej w Szkole Podstawowej w Deszcznie.

Przypomnijmy, że pieniądze pochodzą z unijnego budżetu na lata 2014-2020. Przed nami nowa perspektywa UE na lata 2021-2027. Wraz z nią do naszego regionu znów trafi kilka miliardów złotych.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeUnijne