Przejdź do komentarzy

Fundusze Europejskie dla bezpieczeństwa nad wodą. Lubuski WOPR zyska sprzęt

obrazek
 
- W Lubuskiem mamy kilkaset jezior, nad którymi wypoczywają nasi mieszkańcy i turyści. Dlatego naszym obowiązkiem jest zapewnić im bezpieczeństwo – mówi członek zarządu województwa Marcin Jabłoński.

Dzięki Funduszom Europejskim lubuski WOPR zyska sprzęt za 814 tys. zł:

  • dwie przyczepy podłodziowe,
  • dwa skutery wodne,
  • cztery pojazdy terenowe,
  • sześć kompletów specjalistycznych kasków ochronnych z przyłbicą i zestawem łącznościowym
  • profesjonalny system łączności: trzy radiotelefony morskie mobilne oraz ręczne (12 kompletów), trzy anteny, usługa szkoleniowa dla 20 osób, osiem sztuk radiotelefonów przewoźnych cyfrowo-analogowych, 20 kompletów radiotelefonów cyfrowo-analogowych (ręcznych), akcesoria do radiotelefonów, mikrofonosłuchawki (kompatybilne z kaskami - 10 kompletów)
  • wodne zapory sorpcyjne o długości 5 m (dwie szt.).

Dofinansowanie wynosi blisko 400 tys., a cały sprzęt ma trafić do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego do końca roku. Docelowo do następujących powiatów: krośnieńskiego, wschowskiego, żagańskiego, zielonogórskiego, świebodzińskiego, żarskiego, nowosolskiego, słubickiego oraz gorzowskiego. Ale mimo że jest przypisany do poszczególnych powiatów, będzie wykorzystywany na terenie całego regionu. W szczególności nad największymi i najważniejszymi akwenami, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożeń.

- Cieszę się, że udało nam się wypracować rozwiązanie dla pomysłu, który przedstawił nam kiedyś pan prezes (Robert Fredrych, prezes WOPR Lubuskie – dop. red.). Spotkaliśmy się i rozmawialiśmy o tym, by Lubuskie, które nazywane jest drugimi Mazurami i gdzie mamy kilkaset jezior, uczynić regionem bezpieczniejszym. Nasi mieszkańcy często korzystają z uroków przyrody i jezior. Do regionu przyjeżdża też wielu turystów i naszym obowiązkiem jest podjąć starania, by wszyscy czuli się tu bezpiecznie, by realizować statutowe obowiązki pogotowia ratunkowego - podkreślał Marcin Jabłoński w sobotę 17 grudnia 2022 r. w Słubicach na spotkaniu z ratownikami WOPR. - Do tego potrzebne jest wsparcie, infrastruktura oraz sprzęt. W końcowym okresie tej unijnej perspektywy udało się  znaleźć pieniądze, do których można było złożyć projekt. Pan prezes podjął to wyzwanie, a nie jest to prosta procedura. Tych pieniędzy nikt nie rozdaje. Udało się to zrobić, dlatego gratuluję. Jesteście profesjonalistami w takim wydaniu.

Członek Zarządu Województwa Lubuskiego dodał, że kontynuacją tego projektu mogłoby być stworzenie na obszarze regionu całego systemu, który pozwoliłby działać ratownikom szybko i skutecznie. - Wiemy, co jest potrzebne. Rozmawialiśmy o bazie, która mogłaby służyć do zarządzania takim systemem. Pewnie trzeba by było uzupełnić bazę, ale tak się składa, że rozpoczyna się nowa perspektywa finansowa dla Lubuskiego, która wynosi blisko 1 mld euro. Zachęcam, by poszukać fajnego pomysłu, który wpisałby się w cele sformułowane przez Unię Europejską, a który pozwoliłby spełnić Wasze marzenia – mówił w trakcie uroczystości przekazania sprzętu Marcin Jabłoński, który wszystkim ratownikom WOPR podziękował za zaangażowanie i złożył im życzenia z okazji zbliżających się świąt.

 #FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeUnijne #funduszeUE #UEdlaNAS #EUREGIOPoland