Przejdź do komentarzy

Dzień Europy w Gubinie/Guben: solidarni na pograniczu, solidarni z Ukrainą

obrazek
 
Gubin i Guben były gospodarzami polsko-niemieckiego Dnia Europy. Spotkanie było okazją do wspólnego świętowania, ale i refleksji na temat obecnej sytuacji w Europie.
 
Dzień Europy był obchodzony pod hasłem „Dzień solidarności”. Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak zwróciła uwagę, że należy je rozumieć dwojako. Po pierwsze, solidarność odnosi się do relacji polsko-niemieckich i całej Unii Europejskiej: – Wybór właśnie Gubina i Guben, naszych miast transgranicznych, na świętowanie radosnego święta Europy ma szczególny, symboliczny wymiar. Tutaj była granica, a dzisiaj jest partnerstwo i solidarność. 72 lata temu świat poznał Deklarację Schumana. Wielcy politycy marzyli wtedy, 5 lat po wojnie, o pokoju i wspólnej Europie. Powstał zalążek Unii Europejskiej. Dzięki tym twórcom, marzycielom, dzisiaj możemy razem świętować wielkie wartości, które są solą życia, wypełniają nasze życie codzienne – nie tylko tutaj, w Gubinie i Guben, ale w całej Wspólnocie Europejskiej. To tolerancja, równość, pokój i jedność – powiedziała marszałek.

Równie ważna jest teraz solidarność z uchodźcami wojennymi z Ukrainy – stwierdziła Elżbieta Anna Polak. – Święto Europy to właśnie ten dzień, by zwrócić się do Komisji Europejskiej, do Parlamentu Europejskiego, o utworzenie europejskiego funduszu pomocy Ukrainie. Nie możemy być obojętni, nie możemy być bierni wobec tego, co dzieje się na Wschodzie, wobec zbrodniczej agresji Putina. Bądźmy solidarni z narodem ukraińskim, który teraz za takie właśnie wartości, które dzisiaj świętujemy, musi ginąć – apelowała lubuska marszałek. Przypomniała też, że pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy będzie tematem Okrągłego Stołu we Wrocławiu. 9 maja w Hali Stulecia porozmawiają o niej samorządowcy, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rządu, nauki, biznesu i partnerzy z Ukrainy. – Nie wolno nam zapominać o tym, co tragicznego dzieje się teraz na naszych oczach w Europie – dodała Elżbieta Anna Polak.

obrazek

Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Marzenna Guz-Vetter zapewniła, że państwa należące do Unii Europejskiej otrzymały pomoc finansową na wsparcie uchodźców i mogą nadal na nią liczyć: – Komisja Europejska w ramach dostępnego budżetu unijnego przekazała miliardy euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Zrobiła też wszystko, żeby w ramach dostępnych funduszy dla państw członkowskich można było relokować pieniądze, by również dać je na pomoc uchodźcom – powiedziała dyrektor.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podziękowała też za wsparcie premierowi Brandenburgii, Dietmarowi Woidke. Niemcy w partnerstwie z województwem lubuskim włączyli się w pomoc uchodźcom z Ukrainy poprzez transporty darów.

Premier Brandenburgii również wyraził wdzięczność za współpracę: – Chciałbym podziękować i wyrazić mój szacunek i solidarność z ludźmi z Polski, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy. Dzisiejsze święto jest tym bardziej symbolem europejskiej jedności i determinacji, żeby zakończyła się ta wojna, zakończyło się mordowanie – mówił Dietmar Woidke. Podziękował także mieszkańcom Brandenburgii, w której znalazło schronienie 26 tysięcy uchodźców.  

– Niewątpliwie polskie społeczeństwo celująco zdaje egzamin z solidarności i człowieczeństwa. Solidarności, która jest jedną z najważniejszych wartości, stanowiących filar zjednoczonej Europy, obok demokracji, wolności, równości czy praworządności – stwierdził Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Dodał, że przez 18 lat członkostwa w Unii Europejskiej Polska zmieniła swoje oblicze: – To zupełnie inna Polska, z tysiącem inwestycji małych i dużych, których realizacja była możliwa dzięki funduszom unijnym. To ogromny skok cywilizacyjny, któremu nie możemy zaprzeczyć. Ale to również lata, kiedy zmieniało się nasze podejście do różnorodności. Myślę, że miasta Gubin i Guben, tak wspaniale realizujące współpracę, są świetnym przykładem i potwierdzeniem hasła „zjednoczeni w różnorodności”, a obecnie również „zjednoczeni w solidarności”, solidarności z Ukrainą walczącą o nasze wspólne europejskie wartości. Bawiąc się dzisiaj na święcie Europy, pamiętajmy, że pomoc, za którą bardzo dziękuję, będzie jeszcze nadal potrzebna – mówił Jacek Wasik.

obrazek

O mentalnej i infrastrukturalnej zmianie na polsko-niemieckim pograniczu wspomniał także premier Brandenburgii. – Niedaleko od nas jest most przez Nysę. Przez ten most w 1973 roku, kiedy została otwarta granica pomiędzy ówczesną Polską Rzeczpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną, przeszedłem pierwszy raz do Polski, mając 12 lat. Dzisiaj stoję przed państwem i patrzę na ludzi, którzy przez ponad 30 lat budowali tutaj współpracę – taką współpracę, że dzisiaj praktycznie nie widzimy tej granicy. Przechodziliśmy od sąsiedztwa do dobrego partnerstwa, a dzisiaj możemy mówić o prawdziwej przyjaźni – powiedział Dietmar Woidke.

Marzenna Guz-Vetter zaapelowala do polityków obu krajów, aby aktywnie propagowali wykorzystanie oraz przekazywanie funduszy na współpracę transgraniczną. Zrealizowane już projekty, takie jak budowa mostów prowadzących na Wyspę Teatralną w Gubinie czy zagospodarowanie wyspy są dowodem na to, jak wielki wysiłek Polacy i Niemcy włożyli we wzajemną integrację.

Głos w sprawie transgranicznej współpracy zabrali także przedstawiciele gospodarzy Dnia Europy. Bartłomiej Bartczak, burmistrz Gubina przyznał, że miasto bardzo wiele zyskało na partnerstwie z sąsiadami z Niemiec. Oba miasta wspierały siebie nawzajem w najbardziej kryzysowych momentach: – Przeżyliśmy razem powódź, pandemię, teraz przeżywamy trudny czas wojenny. Muszę powiedzieć, że na burmistrza, radnych i mieszkańców Guben zawsze można było liczyć. Dzisiejsze święto z tak prominentnymi gośćmi traktuję jako ukoronowanie naszej współpracy polsko-niemieckiej – powiedział Bartłomiej Bartczak.

Podobnego zdania jest włodarz Guben, Fred Mahro: – Nasze sąsiedztwo i współpraca przy granicy jest czymś szczególnym. A jak jest ona ceniona, to pokazuje dzisiejsze święto. Nie przypominam sobie, żeby w ciągu ostatnich trzydziestu lat tutaj, w Gubinie i Guben, było tak wielu ważnych gości. To nas wyróżnia – powiedział burmistrz.

W trakcie Dnia Europy mieszkańcy regionu i turyści mogli poznać projekty zrealizowane przez oba kraje na pograniczu, skorzystać z wielu atrakcji (m.in. miasteczka zdrowia i funduszy europejskich na stoisku województwa lubuskiego i diabelskiego młyna) oraz obejrzeć występy polskich i niemieckich artystów.

 

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE #UEdlaPL