Przejdź do komentarzy

Dzięki wzorcowemu budynkowi pasywnemu – Lubuskie w awangardzie budownictwa energooszczędnego

obrazek
- Mocno dbamy o naszą zieloną krainę – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak podczas podpisywania umowy z wykonawcą wzorcowego budynku pasywnego w Zielonej Górze Nowym Kisielinie.

 

We wtorek, 29 listopada 2022 r., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego podpisano umowę na wybudowanie w Zielonej Górze Nowym Kisielinie wzorcowego budynku pasywnego, do którego przeniosą się m.in. trzy departamenty urzędu.

- To nie żaden pałac, ale bardzo prosty, samowystarczalny, energooszczędny budynek, dzięki któremu znacznie obniżymy koszty najmu i eksploatacji powierzchni biurowych, ale też koszty energii, ograniczymy niską emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, poprawimy jakość obsługi interesantów – wymieniała zalety projektu marszałek Elżbieta Anna Polak.

Właśnie takie nieskomplikowane, energooszczędne obiekty (m.in. centrum zarządzania geoparkiem UNESCO) marszałek Polak miała okazję zobaczyć podczas niedawnej wizyty w partnerskim dla Lubuskiego – francuskim Departamencie le Lot.

pasyw1.jpg

Dbamy o naszą zieloną krainę

- Mocno dbamy o naszą zieloną krainę – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. - Doskonale pamiętam, jak w 2010 roku przyjęliśmy Strategię Rozwoju Województwa z misją budowy Zielonej Krainy Nowoczesnych Technologii, Innowacyjnych Rozwiązań i niektórzy politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykowali ją, mówiąc wszem i wobec, że marszałek opowiada jakieś bajki o zielonej krainie. A dziś wszyscy na sztandarach niosą Zielony Ład.

W sąsiedztwie parków naukowo-technologicznych

Lokalizacja trzypiętrowego budynku pasywnego w Zielonej Górze Nowym Kisielinie jest nieprzypadkowa. Nowoczesny obiekt powstanie w sąsiedztwie m.in. budowanego Parku Technologii Kosmicznych. A powstaną tu także Inkubator Przedsiębiorczości wraz z Centrum Ochrony Własności Intelektualnej.

- To są projekty wpisane do Kontraktu Programowego na lata 2021-2027 – dodaje marszałek Elżbieta Anna Polak, podkreślając, że wartość projektu ogółem wynosi ponad 54 mln zł, a kwota dofinansowania z UE to blisko 38 mln zł, natomiast wkład własny to ponad 16 mln zł.

- To jest bardzo ważne w czasie, kiedy mówimy o bardzo wysokich kosztach energii. Moi koledzy samorządowcy bombardują mnie informacjami, że koszty energii będą wyższe nawet o 600 procent – mówiła marszałek Polak. - Są różne tarcze osłonowe, a my tu w regionie mamy gotowy projekt, w ramach którego będziemy oszczędzać energię, ale przede wszystkim również zadbamy o czyste powietrze poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Lubuskie zaoszczędzi miliony

- Prócz kwestii, które poruszyła pani marszałek, jest wiele przesłanek racjonalnych, które przemawiają za zasadnością wzniesienia tego obiektu – powiedział członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. - To żaden zbytek, żadna próżność, to nie jest nowy urząd marszałkowski czy obiekt na potrzeby marszałek i zarządu województwa.

- To będzie obiekt, w którym będą posadowione departamenty, które zarządzają środkami unijnymi – dodał Marcin Jabłoński. - Warto podkreślić, że w minionych latach, kiedy samorządy województw dysponują środkami unijnymi, na wynajmowanie powierzchni biurowych przeznaczyliśmy już kilkanaście milionów złotych. Każdego roku musimy wynajmować przestrzenie biurowe za kwotę blisko 1,5 mln złotych. Dzięki temu projektowi pieniądze, które pochodzą z pomocy technicznej, czyli także ze środków unijnych, które są w naszej dyspozycji na utrzymanie całej administracji zarządzającej środkami unijnymi, będą mogły być wydatkowane na tworzenie nowego majątku województwa, który pozostanie jego majątkiem na zawsze. I będzie mógł służyć innym celom w przyszłości, kiedy być może Polska już nie będzie korzystać ze środków unijnych, ale to jest proces, który potrwa na pewno kilkanaście kolejnych lat.

Dobry punkt odniesienia dla innych

- To jest taki czas, kiedy polskie regiony mogą uczestniczyć w modernizacji kraju, usuwaniu różnego rodzaju deficytów, jakie występują na terenie naszego regionu. By móc robić to efektywnie, potrzebna jest – takie są zasady, takie są wymogi – sprawna, profesjonalna administracja, którą chcielibyśmy tam ulokować, by dla naszego wspólnego dobra dobrze zarządzała środkami unijnymi – podkreślił członek zarządu województwa lubuskiego. - Wierzę, że te pieniądze, które w najbliższych latach trafią do województwa w nowej perspektywie, w nowym budżecie (mam nadzieję, że kiedyś także z Krajowego Planu Odbudowy), będą w bezpiecznych rękach ludzi, którzy będą pracować w tym obiekcie. Jeszcze raz podkreślamy, że to nie jest żaden zbytek, żadna próżność, nam przez to się jakoś tutaj nie poprawi. Chcemy zostać w tych obiektach, w których jesteśmy teraz – to są obiekty dla naszych współpracowników. A oprócz tego inwestycja ma wszystkie walory związane z ochroną środowiska, kwestiami klimatycznymi, o których mówiła pani marszałek, ale też i pewien wzorzec, punkt odniesienia dla tych, którzy będą wznosić tego typu obiekty, by brali pod uwagę względy klimatyczne, by budynki spełniały najwyższe standardy technologiczne, wymogi środowiskowe.

Nie tylko dla urzędników

- Bardzo mnie cieszy ta inwestycja, zarówno jako radnego sejmiku, ale też szefa największego klubu w sejmiku – powiedział radny sejmiku województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski z Platformy Obywatelskiej. - Z prostego powodu: po pierwsze, tak jak powiedział pan marszałek, powiększamy majątek województwa, a nie wyrzucamy miliony w błoto. Ten budynek i następne będą służyć nie tylko urzędnikom, którzy będą tam pracować, ale także mieszkańcom województwa lubuskiego, samorządom, beneficjentom, którzy będą mogli tam przychodzić i współpracować z tą administracją, która wdraża środki unijne w całym regionie i które przyczyniły się w ostatniej dekadzie do przeobrażenia tego regionu.

Lubuskie dołącza do awangardy budownictwa energooszczędnego

- Świetnie, że Lubuskie dołącza do awangardy budownictwa energooszczędnego – podkreślił wykonawca wzorcowego budynku pasywnego Dawid Śliwa – prezes zarządu New Construction Concept sp. z o. o. w Katowicach, któremu towarzyszył wiceprezes Artur Szarwiłło. - Jeszcze awangardy, bo jestem przekonany, że już niedługo inwestor, a szczególne inwestor publiczny, będzie zmuszony organizować konferencje prasowe, żeby tłumaczyć, dlaczego nie buduje w ten sposób. Dlatego, że budownictwo odpowiada dziś za ponad 40 procent zużycia energii.

Prezes Dawid Śliwa obrazowo pokazał, na czym polega energooszczędność budynku pasywnego, a katowicka New Construction Concept ma na koncie najnowocześniejsze biurowce pod kątem zużycia energii w Polsce. Tam dzisiaj inwestor oszczędza 20 zł na metrze kwadratowym miesięcznie. Z prostego rachunku wynika, że rocznie daje to 240 zł oszczędności na metrze rocznie. A wzorcowy budynek pasywny w Zielonej Górze Nowym Kisielinie ma mieć blisko 3,6 tys. metrów kwadratowych.

Oszczędności inwestujmy w inne projekty

- Jesteśmy dumni, że jesteśmy zaangażowani w to przedsięwzięcie – podkreślił reprezentujący partnera projektu Radosław Grech – prezes zarządu Centrum Energetyki Odnawialnej (CEO) w Sulechowie - ośrodka badawczo-rozwojowego, działającego przy Uniwersytecie Zielonogórskim.

Prezes Radosław Grech przypomniał, że już na początku rozmów na temat tego projektu, nadrzędną wartością było kreowanie postaw wzorcowych w zakresie budownictwa pasywnego. - Dziś pozyskanie finansowania nie jest problemem, mamy mnóstwo inwestycji wybudowanych na terenie kraju, a koszty eksploatacyjne zabijają całą pierwotną myśl tych obiektów – powiedział prezes Grech. - Tu było inne myślenie: budujmy obiekt, który będzie mniej kosztochłonny, a oszczędności reinwestujmy. Te pieniądze zostaną w budżecie województwa i będą pracowały na rzecz innych projektów.

- To będzie wyzwanie – zaznaczył prezes zarządu New Construction Concept Dawid Śliwa, ale zadeklarował, że wzorcowy budynek pasywny w Zielonej Górze Nowym Kisielinie chcą oddać 31 października 2023 r. - Dajemy na ten budynek 7 lat gwarancji. Gratulujemy samorządowi województwa decyzji o jego budowie.

O realizacji projektu budowy energooszczędnego biurowca w Zielonej Górze Nowym Kisielinie

 „Budowa wzorcowego budynku pasywnego” - projekt jest dofinansowany z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego:

  • Oś priorytetowa 3.
  • Gospodarka niskoemisyjna,
  • Działanie 3.3. Ograniczenie niskiej emisji w miastach

 Wartość projektu ogółem: 54 233 982,00 zł

 Kwota dofinansowania projektu z UE: 37 962 515,00 zł

 Wkład własny: 16 271 467,00 zł

Zaprojektowany budynek ma cztery kondygnacje( parter i 3 piętra) o łącznej powierzchni 3 576,61 m2. Na tej powierzchni znajdą się biura, sale konferencyjne, pomieszczenia gospodarcze i techniczne służące naszym interesantom i pracownikom. Docelowo, nowopowstający budynek będzie siedzibą Departamentów unijnych zlokalizowanych obecnie w zasobach.