Dzięki funduszom europejskim można spełniać marzenia
Chcemy nadrobić opóźnienie
- Kiedy program został przyjęty przez Komisję Europejską, postanowiliśmy wyjechać naprzeciw oczekiwaniom i przebić się z informacją o szczegółach, które zapisane są w dokumentach krajowych, ale przede wszystkim tych, które sami tworzyliśmy. Chcemy, aby beneficjenci przygotowali prawidłowo aplikacje i uważali, żeby nie popełniać błędów. Zakres informacji jest szeroki, bo różni są odbiorcy naszych spotkań. Jesteśmy spóźnieni o 1,5 roku, nie z naszej winy. To skutek specyficznej polityki polskiego rządu wobec Komisji Europejskiej. Zaczynamy z naszym programem i chcemy jak najszybciej przystąpić do wypłacania pieniędzy – dodał Marcin Jabłoński.
Na spotkanie informacyjne w Gorzowie Wlkp. przybyli nie tylko samorządowcy, ale także przedstawiciele miejskich spółek, NGO-sów, sektora pomocy społecznej, edukacji, izb przedsiębiorców, osoby zajmujące się działalnością kulturalną.
- Pracujemy od dłuższego czasu z naszymi partnerami w ramach większego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, w tej perspektywie finansowej współpracujemy z dziewięcioma samorządami. Tworzymy nowy MOF, szykujemy wspólne projekty, ale też każdy z samorządów pracuje nad swoimi. Jesteśmy w stałym kontakcie z urzędem marszałkowskim, trwają bowiem ostatnie proceduralne przygotowania w ramach wspólnej strategii ZIT, abyśmy mogli wspólnie aplikować o takie projekty, jak: ochrona przed zmianami klimatycznymi, mobilność miejska w MOF, drogi rowerowe. Są to bardzo oczekiwane projekty, ale też te dotyczące wsparcia edukacji, rewitalizacji. Do tych obszarów przygotowują się także przedsiębiorcy – mówiła wiceprezydent Gorzowa Wlkp. Iwona Olek.
- Bardzo się cieszę, że gmina Lubiszyn jest częścią aglomeracji gorzowskiej i Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, możemy na równych zasadach stawać do tej nowej perspektywy. Jesteśmy niewielką gminą, ale mamy ambitne plany i wiele do nadrobienia, bo wcześniej nie byliśmy w MOF – podkreślał Artur Terlecki, wójt Lubiszyna.
Paweł Pisarek, wójt Santoka: - Marzeń musimy mieć więcej, niż możliwości ich zrealizowania, ale to normalne. Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentacji, takiego planu rozwoju gminy i programu rewitalizacji. Dużym problemem jest dla nas oświata i szkoła w Janczewie. Mamy plany dotyczące kultury, rekreacji i sportu oraz rewitalizacji.
915 mln euro dla Lubuskiego
W ramach Funduszy Europejskich dla Lubuskiego (dalej: FEL) do wykorzystania jest 915 milionów euro. Program składa się z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+).
W ramach FEL 2021-2027 planowane są 23 nabory wniosków w roku 2023:
- 12 naborów na kwotę 545 408 710,00 zł w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
- 11 naborów na kwotę 224 288 033,16 zł w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Kolejne spotkania w powiatach:
- Wschowa, Centrum Kultury i Rekreacji - środa, 10 maja 2023 r. 10.00
- Kożuchów, Centrum Kultury Zamek - piątek, 12 maja 2023 r., 10.00
- Żagań, Starostwo Powiatowe – poniedziałek, 22 maja 2023 r., 10.00
- Żary, Folwark Zamkowy – czwartek, 1 czerwca 2023 r., 10.00
PREZENTACJE
Zasada równości w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027
PYTANIA I ODPOWIEDZI ZE SPOTKANIA
#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE