Przejdź do komentarzy

Czysta energia dla Gubina

obrazek
 
Gubin będzie produkować czystą energię dzięki budowie instalacji fotowoltaicznej finansowanej z RPO-Lubuskie 2020. Jak wygląda realizacja projektu sprawdzał członek zarządu Marcin Jabłoński.
 
Przedsiębiorstwo Usług Miejskich Sp. z o.o. w Gubinie w ramach RPO-Lubuskie 2020 realizuje projekt zakładający budowę instalacji fotowoltaicznych na istniejących obiektach. - W osi priorytetowej gospodarka niskoemisyjna, w której mieliśmy w sumie 428 mln zł, jednym z poddziałań jest właśnie to związane z odnawialnymi źródłami energii. To był konkurs, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem i trwał bardzo długo. Pierwotnie planowano kwotę 45 mln zł i tę alokację zwiększyliśmy do 60 mln zł, dzięki czemu udało się zrealizować większość z tych projektów, które osiągnęły pozytywne oceny ekspertów – wyjaśnił członek zarządu Marcin Jabłoński, który odwiedził dziś gubińską jednostkę. Dzięki przekazanemu w ramach konkursu dofinansowaniu powstaną w naszym regionie 24 instalacje o wielkości powyżej 1 MW i 216 mniejszych. - To bardzo ważne w dobie walki z problemami klimatycznymi. Odnawialne źródła energii to oczywiście to, co ma pozytywny wpływ na środowisko, które nas otacza. To jedno z działań które chcielibyśmy upowszechniać. Mam nadzieję, że w przyszłej perspektywie, jako że kwestie klimatyczne będą jednym z celów polityki europejskiej na następne lata będziemy mogli realizować kolejne podobne projekty – zaznaczył Marcin Jabłoński.
 
Celem realizowanego projektu jest zmniejszenie zapotrzebowania na tzw. „czarną” energię elektryczną, poprzez zwiększenie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii w zakresie gospodarki energetycznej. Inwestycja zakłada budowę nowoczesnych lokalnych źródeł OZE:

• Budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 150,00 kW na istniejących obiektach Stacji Uzdatniania Wody, Wałowice (SUW Wałowice)

• Budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 39,60 kW na budynku warsztatu, ul. Śląska 36, (PUM – warsztat)

• Budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 39,6 kW na budynkach biurowych i szatni, ul. Śląska 36, (PUM – biura i szatnia)

 - W tym obiekcie instalacja jest już zainstalowana. Moc zainstalowanej sieci fotowoltaicznej to 156 kW. Mamy tutaj oszczędności rzędu 50 proc. Cała produkcja energii elektrycznej wykorzystywana jest na własne potrzeby. W drugim etapie wybudujemy dwie instalacje po 40 kW – podkreślał Leszek Linda – Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Miejskich Sp. z o.o. w Gubinie.

Wartość realizowanego projektu to 1,3 mln zł, dofinansowanie unijne: 639 tys. zł

#FunduszeEuropejskie #FunduszeDlaPolski #FunduszeDlaLubuskiego