Przejdź do komentarzy

CZMiD i most w Milsku rywalizują o tytuł Top Inwestycji

obrazek
 
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka oraz most przez Odrę w Milsku (wraz z budową nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282) zostały nominowane w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2023 "Portalu Samorządowego".

 

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze oficjalnie zostało otwarte w grudniu 2022 r. W nowym budynku swoje miejsce znalazły nie tylko dotychczasowe oddziały dedykowane dzieciom, które znajdowały się w Szpitalu Uniwersyteckim, a więc chirurgia i urologia dziecięca, pediatria i neonatologia, ale także nowe, których do tej pory nie było w regionie lubuskim. Mowa tu o oddziale onkologii i hematologii dziecięcej, anestezjologii  i intensywnej terapii. Nowy budynek to także wysoki standard pobytu dla mam i dzieci, trakt porodowy i rooming, nowoczesny blok operacyjny, diagnostyka na najwyższym poziomie oraz zespół specjalistycznych poradni. To także świetna kadra, która wreszcie będzie mogła pracować w standardzie godnym 21. wieku.

 

To największa inwestycja tej dekady samorządu województwa lubuskiego. Cel był jeden, aby ta największa w dziejach szpitala inwestycja służyła przyszłym pokoleniom, gwarantując im kompleksową opiekę medyczną, a pracownikom szpitala zapewniała warunki pracy na miarę 21. wieku. To nie była łatwa droga, ale dzięki determinacji i zaangażowaniu wielu osób udało się

mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. 

Budowa rozpoczęła się w 2018 r. Budynek zanim stał się szpitalem dziecięcym, dzięki świetnej kadrze, zapisał się w historii naszego regionu jako modelowy Szpital Tymczasowy dla chorych na Covid-19. Z tego powodu oddanie Centrum na potrzeby dzieci i ich mam opóźniło się o ponad rok.

CZMiD nie powstałoby gdyby nie wsparcie z Unii Europejskiej. Łączna wartość kosztów wyniosła ponad 150 mln zł. 95 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do inwestycji dołożył samorząd województwa - 45 mln zł, 9 mln zł jest z budżetu państwa, 3 mln zł z budżetu szpitala, a 1,5 mln zł przekazali darczyńcy.

Na Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze głos można oddać TUTAJ

Most w Milsku połączył region! Został otwarty 28 października 2022 r. To największa inwestycji na Odrze od czasów wojny, którą zrealizował samorząd województwa lubuskiego. Nie byłaby możliwa, gdyby nie Fundusze Europejskie. Całość kosztowała ponad 83 mln zł, aż 80 proc. to fundusze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Budowa mostu i nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282 ma bardzo duże znaczenie w układzie komunikacyjnym województwa lubuskiego, bo łączy Zieloną Górę z powiatem wschowskim.

Na most w Milsku można głos oddać TUTAJ

Konkurs promuje odważne inwestycje samorządowe 

Celem konkursu jest wyróżnienie i promocja odważnych i prorozwojowych komunalnych inwestycji prowadzonych przez samorządy (zgłoszonych jest 28). Każdy może oddać głos "za" lub "przeciw". Głosowanie trwa do 11 kwietnia 2023 r., do godz. 9.00. Najlepsza inwestycja otrzyma specjalną nagrodę czytelników PortalSamorzadowy.pl. 

W konkursie będą oceniane inwestycje komunalne, które zostały zrealizowane przez jednostki samorządu terytorialnego lub prywatne spółki, które po prywatyzacji wykonują zadania władzy lokalnej, np. w zakresie gospodarki komunalnej, na terenie całej Polski i ukończone/oddane do użytku lub zrealizowane w co najmniej 50 proc. do końca 2022 roku.

Inwestycje będą oceniane według następujących kryteriów:

  • rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu,
  • walory estetyczne,
  • funkcjonalność,
  • nowatorstwo,
  • współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji,
  • montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP etc.),
  • aktywne gospodarowanie majątkiem.

Więcej informacji dot. konkursu można znaleźć na stronie https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/top-inwestycje-komunalne-2023,116/