Przejdź do komentarzy

Coraz więcej sprzętu dla szpitala dziecięcego

obrazek

Pomimo, iż w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka nadal działa szpital tymczasowy, trwają przygotowania do uruchomienia docelowej jednostki. Kompletowany jest m.in. sprzęt.

Dobiegła końca budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Łączna wartość projektu to 148 mln zł. 103,6 mln zł to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie-2020, 41,6 mln zł to dotacja z budżetu Województwa Lubuskiego, a 2,7 mln zł to wkład własny szpitala. Ze względu na trudną sytuację epidemiczną od grudnia w budynku Centrum funkcjonuje szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19. Decyzją wojewody stan taki zostanie utrzymany do końca roku. Jednak mimo to trwają przygotowania do uruchomienia szpitala dziecięcego. – Musimy być gotowi, aby jak tylko będzie to możliwe szpital zaczął pełnić swoją docelową rolę i zaczął przyjmować małych pacjentów – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Samorząd województwa przeznaczył na wyposażenie CZMiD łącznie 35 mln zł. 20 mln zł środki europejskie, która udało się uzyskać dzięki negocjacjom marszałek Polak z Komisją Europejską. 15 mln zł pochodzi z budżetu województwa. Dzięki temu Szpital Uniwersytecki może kompletować wyposażenie.

Do lecznicy trafiły już m.in.

- Rezonans – 4,2 mln zł,

- Aparat RTG – 1,5 mln zł,

- Tomograf – 2,6 mln zł.

- pięć wysokiej klasy respiratorów do Klinicznego Oddziału Neonatologii (koszt jednego to ok. 130 tys. zł)

- dwa najwyższej klasy ultrasonografy do wykonywania badań położniczych w komplecie z dodatkowym osprzętem: komputerami, drukarkami i systemem archiwizującym

- 111 wózków wielofunkcyjnych: medycznych, anestezjologicznych reanimacyjnych, zabiegowych, a nawet do przewożenia czystej bielizny  - 0,5 mln zł

- pięć najwyższej klasy aparatów do znieczuleń

- trzy wysokiej klasy aparaty do dekontaminacji z ozonowaniem i lampami UV

- 42 specjalistyczne łóżka

- dwie chłodziarki do odpadów medycznych

- 34 wagi: przenośne dla niemowląt (17 sztuk), dla dorosłych (11 sztuk) oraz krzesełkowe do zadań specjalnych (6 sztuk).

- wózki do przewozu pacjentów w pozycji leżącej

A to nie koniec zakupów. Sprzęt sukcesywnie dociera do lecznicy.