Przejdź do komentarzy

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka wśród złotych gwiazd

obrazek
 
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka to zwycięzca lubuskiej edycji plebiscytu Gazety Wyborczej „Szukamy Złotych Gwiazd”.
 
Plebiscyt zorganizowany przez Gazetę Wyborczą miał na celu wybór inwestycji finansowanej z unijnych środków, która jest najważniejsza dla mieszkańców regionu, najbardziej wpłynęła na jego rozwój i najbardziej zmieniła okolicę.
 
W województwie lubuskim bezapelacyjnie triumfuje Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – największa inwestycja w ochronę zdrowia w regionie po 1989 roku. Inwestycja uzyskała aż 63,1 procent głosów i zdeklasowała kolejne. - Dziękuję czytelnikom za ten wybór, bo to była najbardziej potrzebna, od wielu lat oczekiwana inwestycja w regionie, która bez funduszy UE nie byłaby możliwa. Piękny, nowiutki szpital bez wahania oddaliśmy do walki z pandemią i to tutaj powstał najlepszy szpital tymczasowy w Polsce. Wczoraj przekazałam umowę na 10 mln zł. prezes Szpitala Pulmonologicznego w Torzymiu na dokończenie inwestycji w nowe centrum covidowe. Chcemy, żeby nasze Centrum Matki i Dziecka jak najszybciej wróciło do Matki i Dziecka – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak, bez której determinacji, konsekwencji i odważnych decyzji szpitala nie byłoby.
 
A to inwestycja kluczowa, bo w Lubuskiem szpital dziecięcy potrzebny był jak tlen. Do tej pory bowiem w regionie nie było lecznicy, która kompleksowo zaopiekowałaby się małymi pacjentami oraz matkami. Dzięki realizacji projektu poprawi się jakość leczenia oraz dotępność usług specjalistów, leczenie dzieci i matek skoncentruje się w jednym budynku oraz poprawi się wykorzystanie aparatury medycznej poprzez skumulowanie sprzętu dla dzieci wysokiej klasy w jednym miejscu. Otwarcie obiektu umożliwi przeniesienie oddziałów leczących dzieci (Pediatrii, Chirurgii i Urologii Dziecięcej) ze starych budynków do jednego budynku, przez co uwolnione zostaną miejsca na potrzeby oddziałów dla dorosłych, np. onkologii.
 
Łączna wartość projektu to 148 mln zł. 103,6 mln zł to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie-2020, 41,6 mln zł to dotacja z budżetu Województwa Lubuskiego, a 2,7 mln zł to wkład własny szpitala.
 
Dodatkowe 30 mln zł ze środków unijnych oraz własnego budżetu samorząd przeznaczył na wyposażenie lecznicy.
 
#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE