24 mln zł na rozwój i nowe przedszkola
Tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego, dostosowanie istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, doskonalenie umiejętności, kompetencji nauczycieli ośrodków wychowania przedszkolnego - na takie m.in. działania przeznaczono w ramach konkursu ze środków EFS 24 mln zł. Dziś zarząd województwa przyjął uchwałę w tej sprawie.
Projekty składane na ogłoszony konkurs muszą być skierowane bezpośrednio do grup docelowych z obszaru województwa lubuskiego tj. do:
- dzieci w wieku przedszkolnym, określonym w ustawie Prawo oświatowe;
- nowo utworzone i istniejące OWP, w tym, specjalne i integracyjne;
- nauczyciele zatrudnieni w OWP, w tym w specjalnych i integracyjnych.
Na dofinansowanie projektów w ramach konkursu przeznaczono 24 mln złotych ze środków EFS (przy czym wnioskodawcy są zobowiązani do wniesienia 15% wkładu własnego), które będzie można przeznaczyć na:
I. Tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego, w tym dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, w istniejących lub nowo utworzonych OWP (również specjalnych i integracyjnych).
II. Dostosowanie istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami lub realizacja dodatkowej oferty edukacyjnej i specjalistycznej umożliwiającej dziecku z niepełnosprawnością udział w wychowaniu przedszkolnym poprzez wyrównanie deficytu wynikającego z niepełnosprawności.
III. Rozszerzenie oferty OWP o dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne dzieci w zakresie stwierdzonych deficytów m.in.: korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne oraz inne zajęcia o charakterze terapeutycznym, zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, gimnastyka korekcyjna.
IV. Wydłużenie godzin pracy OWP.
V. Doskonalenie umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji nauczycieli ośrodków wychowania przedszkolnego, do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, w tym w szczególności z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz w zakresie współpracy nauczycieli z rodzicami, w tym radzenia sobie w sytuacjach trudnych m.in.: kursy i szkolenia doskonalące czy studia podyplomowe.
Szczegółowe informacje dot. typów wsparcia możliwych do dofinansowania zawarte są w Regulaminie konkursu.
O środki EFS w ramach konkursu mogą aplikować:
- jednostki samorządu terytorialnego (JST) i ich związki, stowarzyszenia i porozumienia,
- jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną,
- organizacje pozarządowe,
- przedsiębiorstwa i ich związki i stowarzyszenia (mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa), w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
- osoby fizyczne prowadzące działalność oświatową na podstawie odrębnych przepisów,
- podmioty ekonomii społecznej,
- szkoły, przedszkola i placówki (w rozumieniu ustawy Prawo oświatowe) i ich organy prowadzące.
Zadania realizowane będą w ramach Poddziałania 8.1.1 Poprawa dostępności i jakości edukacji przedszkolnej - projekty realizowane poza formułą ZIT.
Nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się 23 kwietnia 2018 r. i zakończy się 30 kwietnia 2018 r.
Więcej szczegółowych informacji znajduje się w dokumentacji konkursowej (Ogłoszenie, Regulamin konkursu wraz z załącznikami) na stronie RPO – Lubuskie 2020.
Małgorzata Tramś-Zielińska/Biuro Prasowe