Przejdź do komentarzy

12 mln zł na lubuskie inwestycje

obrazek

Wyjątkowe muzeum browarnictwa w Witnicy oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Dobiegniewie – te dwa projekty otrzymały ponad 12 mln zł z RPO Lubuskie 2020. Umowy ze względu na pandemię podpisano podczas specjalnej wideokonferencji. Wydarzenie poprowadził członek zarządu Marcin Jabłoński.
 

Muzeum Browarnictwa w Witnicy

- Na północy regionu wspaniale rozwija się wszystko, co się wiąże z tradycjami piwowarskimi. Mam nadzieję, że niebawem dzięki projektowi muzeum browarnictwa będzie się pojawiać w Witnicy mnóstwo Lubuszan oraz turystów z całego kraju i spoza granic Polski. Browar w Witnicy jak mało kto rozumie kwestie związane z produktem regionalnym i eksponowaniem wartości naszego województwa – mówił członek zarządu Marcin Jabłoński.

Muzeum powstanie w zabytkowym obiekcie Starej Słodowni, liczącym sobie 200 lat. Budynek wchodzi w skład zabudowy witnickiego browaru. Zakres prac obejmie prace remontowo-modernizacyjne oraz zakup sprzętu multimedialnego i wystawienniczego. Muzeum będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.  

- Wierzę, że będzie to olbrzymia atrakcja turystyczna. Znajdujemy się w wyjątkowym miejscu, które należy podkreślić, ponieważ tradycje piwowarskie w Lubuskiem są duże. Już teraz mamy sygnały o dużym zainteresowaniu pomysłem. Dziękuje samorządowi województwa za zaangażowanie i pomoc w realizacji – zapewnia Zdzisław Czyrka, Prezes Browaru w Witnicy.

Wartość inwestycji to blisko 3,5 mln zł, z czego ponad 2,5 mln zł stanowi dofinansowanie z programu RPO Lubuskie 2020.


Modernizacja oczyszczalni ścieków w Dobiegniewie

- Bardzo ambitny projekt o dużej wartości. Cieszymy się, że udało się znaleźć pieniądze, prawie 10 mln zł na dofinansowanie jeszcze w końcowej fazie obecnej perspektywy unijnej.  Bez takiej pomocy trudno realizować inwestycje związane z ochroną środowiska i podnoszeniem komfortu życia mieszkańców. Gratuluję odwagi, bo takie duże zadania w małych gminach są wymagającymi inwestycjami – twierdzi członek zarządu Marcin Jabłoński.

Modernizacja oczyszczalni ścieków ma kosztować ponad 19 mln zł. Ponad połowa tej kwoty, czyli prawie 10 mln zł stanowi wsparcie unijne. Zakres planowanych prac obejmuje m.in. remont części istniejących obiektów oraz rozbudowę oczyszczalni o dodatkowy bioblok, stację dmuchaw, plac osadowy i zagęszczacz grawitacyjny, czy też system wizualizacji procesu technologicznego i sterowania elektronicznego. W ramach projektu przewidziano także wymianę części istniejących urządzeń na nowe, ponieważ obecne urządzenia cechują się niską efektywnością pracy i bardzo dużą awaryjnością.

- Cieszę się z inwestycji, choć to wymagający projekt. Zadanie pozwoli nam spełnić dyrektywę unijną, ściekową i będziemy mieli 98% skanalizowania całej gminy. Deklaruję, że energia mnie nie opuszcza i będę chciała wykonać projekt modelowo - tłumaczy Sylwia Łaźniewska, Burmistrz Dobiegniewa.

- Dużo się dzieje w Dobiegniewie. Mowa nie tylko o oczyszczalni ścieków, która pozwoli zmienić oblicze gminy, ale także ul. Poznańskiej, czy też Muzeum Woldenberczyków. To bardzo dobrze, że te pieniądze trafiają także do najbardziej wysuniętego na północ regionu województwa lubuskiego. Cieszy mnie też inwestycja w browarze w Witnicy. Muzeum będzie naszą perełką - dodała poseł Krystyna Sibińska, która również wzięła udział w dzisiejszej widekonferencji
Plany związane z rewitalizacja w gminie Strzelce Krajeńskie

Wideokonferencja była dodatkowo okazją do zaprezentowania pomysłów na wykorzystanie unijnych środków przez Strzelce Krajeńskie. – Nasz kolejny projekt rewitalizacyjny opiera się na 3 filarach: edukacja, komunikacja, rekreacja. Tworzymy centrum aktywności społecznej w dawnej szkole przy ul. Zachodniej, w którym znajdą się wszystkie stowarzyszenia i grupy społeczne. Chcemy, aby tam biło serce lokalnej demokracji i działań społecznych. Kolejne zadanie to remonty kamienic, czy też działania przy jeziorze Górnym, gdzie planujemy zbudować miejsce restauracyjno-wypoczynkowe – prezentował Mateusz Feder, Burmistrz Strzelec Krajeńskich.

Dodatkowo samorząd ma w planach rewitalizacje miejskich murów, budowę ekoparkingu, prace na terenach zielonych i termomodernizację szkoły podstawowej numer 1 w Strzelcach Krajeńskich. - Do planu na przyszłą perspektywę unijną wpisaliśmy istotne inwestycje także dla Państwa np. obwodnicę Drezdenka, czy też remonty dróg wojewódzkich. Szukamy rozwiązań dla tych kwestii. Chcemy pobudzać lubuskie gminy, aby wciąż szukały pomysłów na kolejne lata i zastanawiały się, jak się sprzymierzyć, by sięgać po unijne pieniądze  - podsumował członek zarządu Marcin Jabłoński.

#FunduszeEuropejskie #FunduszeDlaPolski #FunduszeDlaLubuskiego