Przejdź do komentarzy
obrazek
 
W minionym tygodniu ginekolodzy z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. wykonali dwie pierwsze operacje z ożyciem robota chirurgicznego da Vinci. W obu przypadkach ginekolodzy wykonywali zabieg histerektomii, czyli usunięcia macicy.
 
W gorzowskiej lecznicy od połowy maja wykonano już ponad 20 zabiegów z użyciem robota chirurgicznego.

- Zastosowanie technik robotycznych daje pacjentkom wiele korzyści: szybciej są wypisywane do domu, tracą mniej krwi, po operacji odczuwają mniejszy ból, a rany goją się szybciej. Wykorzystanie robota daje też nam poczucie dumy, że możemy oferować naszym pacjentkom leczenie na najwyższym światowym poziome – mówi lek. Krzysztof Kaczmarek, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Diagnostyki i Leczenia Niepłodności. 

Wykorzystanie technik robotycznych stwarza operatorom nowe, dotychczas wręcz niemożliwe do osiągnięcia możliwości. Podczas operacji lekarz poprzez konsolę steruje końcówkami robota. Na jej ekranie uzyskuje trójwymiarowy obraz operowanego narządu w 16-krotnym powiększeniu, co zapewnia nieporównywalną do operacji otwartych czy laparoskpowych, precyzję.

-  U jednej z naszych pacjentek do zlokalizowania  węzła wartowniczego (przyp. to pierwszy węzeł chłonny, do którego dociera chłonka z guza nowotworowego) zastosowaliśmy zieleń indocyjaninową – wyjaśnia dr Kaczmarek. - To jedna z alternatyw dla znaczników promieniotwórczych. Jej przechowywanie i aplikowanie jest znacznie wygodniejsze (jej przechowywanie i aplikowanie nie podlega presji krótkiego czasu wykorzystania) niż w przypadku radiofarmaceutyków.

Pierwszy ginekologiczny zabieg z ożyciem robota chirurgicznego da Vinci w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. przeprowadził zespół w składzie: Krzysztof Kaczmarek (operator), Magdalena Krzemińska (asysta lekarska), Barbara Maziakowska (asysta lekarska), Magdalena Ścigała (anestezjolog), Katarzyna Kowalska (instrumentariuszka), Krystyna Maj-Helicka (instrumentariuszka), Mariola Jocz (pielęgniarka anestezjologiczna). Wykonywanie pierwszych zabiegów ginekologicznych nadzorował proktor dr n. med. Błażej Nowakowski.

Zakup robota da Vinci dofinansował zarząd województwa lubuskiego

Zakup robota chirurgicznego da Vinci do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. był możliwy dzięki pieniądzom unijnym oraz staraniom samorządu województwa. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 wyniosło w sumie 10 mln zł.

- Dziękuję Komisji Europejskiej za zaufanie i wyrażenie zgody na przekierowanie środków w ramach jeszcze tej perspektywy – mówiła kilka miesięcy temu marszałek Elżbieta Anna Polak.

- Dotychczas by otrzeć się o Leonardo Da Vinci trzeba było jechać do Metropolitalnego Muzeum Sztuki w Nowym Jorku albo do muzeum Luwr w Paryżu, aż tu nagle pojawił się on w Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. – dodał członek zarządu Marcin Jabłoński.

Zabiegi operacyjne z użyciem robota da Vinci są nieodpłatne

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie jest jedną z nielicznych placówek medycznych w kraju, które zabiegi operacyjne z użyciem robota chirurgicznego da Vinci wykonuje w ramach kontraktu z Narodowym funduszem Zdrowia, czyli całkowicie nieodpłatnie dla pacjenta. Co więcej, do tego typu zabiegów kwalifikowani są wszyscy pacjenci, którzy spełniają kryteria medyczne.

Nawet 150 operacji w 2021 r.

W tym roku lekarze zamierzają przeprowadzić 100 – 150 operacji z użyciem robota chirurgicznego da Vinci. To pozwoli na realizowanie wysokospecjalistycznych świadczeń głównie w obszarze nowotworów prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej na wysokim światowym poziomie.

Robota chirurgicznego da Vinci ma obecnie 14 jednostek medycznych w kraju, a model X kupiony przez gorzowską lecznicę – 9 placówek. Tylko dwa z nich (w tym także gorzowski) są wyposażone w endoskop + czyli wyższej generacji - od stosowanych do tej pory – optykę.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeUnijne