Skip to Content

Piknik Europejski w Żaganiu

obrazek

Kolejny Piknik Europejski za nami. Tym razem 15 lat Polski w Unii Europejskiej świętowaliśmy w Żaganiu. - 15 lat temu nie marzyliśmy o tym, że aż tak bardzo zmieni się Polska. To jest złoty wiek i cywilizacyjny skok dla Polski. Na zgliszczach komunizmu odbudowaliśmy nasz dom. Wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Unia Europejska nam w tym bardzo pomogła. Ona przyniósł prawdziwe wartości: demokrację, praworządność i pokój – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

#LubuskieChallange to cykl spotkań, który stanowi rodzaj debaty publicznej na temat celu i efektów wspólnych działań na rzecz rozwoju województwa w aspekcie wydatkowania Funduszy Europejskich. Gościliśmy już w Drezdenku, Drzonkowie, Krośnie Odrzańskim, Gorzowie i Słubicach. 18 maja przyszedł czas na spotkanie z mieszkańcami Żagania.

Jednym z głównych punktów pikniku była debata Europejek i Europejczyków o tym, co Polsce i Lubuskiemu daje obecność we wspólnocie. Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że fundusze unijne były impulsem rozwojowym dla regionu i pozwoliły mu wykonać cywilizacyjny skok. Dzięki unijnemu wsparciu dużo zyskał także Powiat Żagański i sam Żagań.  - Trudno sobie wyobrazić, że tych unijnych pieniędzy mogłoby nie być. Mamy piękną bazę straży pożarnej, warsztaty mechatronika, szkoły poddane termomodernizacji, drogi z funduszy, realizujemy projekt kształcenia zawodowego. Dzięki tym funduszom zmieniło się oblicze powiatu żagańskiego – naszej malej ojczyzny – mówiła Anna Michalczuk, wicestarosta żagański. – Przykładem jest także plan gen. Maczka. Miasto Żagań bardzo skorzystało. Skorzystało także wiele firm, co sprzyja rozwojowi lokalnemu – dodał Sebastian Kulesza, zastępca burmistrza. Przykładem takiej firmy jest Galwanizernia. - Wcześniej nie mieliśmy takich szans. Działamy na rynku polskim i międzynarodowym już 25 lat. Ale wcześniej dostęp do środków, innowacji i nowych technologii był ograniczony. Wszystko się zmieniło po wstąpieniu polski do Unii Europejskiej. Otrzymaliśmy wielką szansę na rozwój, skorzystaliśmy z kilku projektów. Mamy duże możliwości współpracy z firmami z innych krajów. To była szansa dla każdej z firm. Nasza się rozwinęła bardzo dynamicznie – wyjaśniła Danuta Chodorowska - właścicielka firmy.

O cywilizacyjnym skoku mówił reżyser Andrzej Słodkowski: - Możemy się cieszyć nie tylko budynkami, ale też normalnym życiem i ta normalność to jest największy walor obecności w UE – zaznaczył.

O tym, że Polska jest niezwykła wartością dla Europy oraz o tym, jakie wartości niesie za sobą Unia Europejska, mówił Krzysztof Wójcik – przedstawiciel Komisji Europejskiej. - Europa bardzo długo czekała na Polskę. W Europie są dwa historyczne obrazki: zburzenie Muru Berlińskiego i wejście Polski do Wspólnoty - i ten piękny entuzjazm. Stało się coś najpiękniejszego w historii Polski - dołączyła do tej pięknej rodziny. Fundusze są tylko wartością dodaną. Najpiękniejszą wartością jest to, że mamy oparcie w krajach Wspólnoty. Możemy czuć się bezpiecznie. W końcu od tylu lat nie mamy wojny. W zamian za to mamy współpracę i równomierny rozwój. Te pieniądze, które Polska otrzymuje to niezwykły znak solidarności. Polska jest też solidarna z Europą. Polska jest ogromną częścią europejskiej przyszłości. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników euroentuzjazmu w Europie i to jest ważne dla całej Europy, która ma przed sobą wiele wyzwań – wyjaśnił.

Marszałek Polak podkreślała, że, my, Polacy powinniśmy być dumni ze swojego kraju i bez kompleksów zdobywać Europę. - Wnosimy ułańską fantazję, nowe świeże spojrzenie, ale przede wszystkim potencjał intelektualny. Polacy są wykształceni, odważni i potrafią kompleksowo rozwiązywać problemy. To daje dużo dobrego Europie. Dlatego to ważne, żebyście państwo odważnie i bez kompleksów mówili czego chcecie od Unii – zaznaczyła.

Podobne zdanie wyraził Krzysztof Wójcik. - Poziom rozwoju, który widzimy u państwa, jest jednym z najwyższych w Polsce. To wasz wspólny sukces! Polska jest najpiękniejszym przykładam w Europie, że polityka spójności działa. I możemy być z tego dumni, i musimy o to dbać, bo ten rozwój nie jest dany na zawsze- zakończył.

Podczas pikniku mieszkańcy Żagania mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych dla każdej grupy wiekowej. W Strefie „Kreatywne Lubuskie” najmłodsi Lubuszanie, pod opieką animatorów, przeobrażali się w kreatywnych konstruktorów. W Strefie Eco zorganizowany został Bike Bar, w którym jadąc na rowerze, siłą własnych mięśni można było przygotować zdrowy koktajl owocowy. Odwiedzający strefę mieli także okazję dokonać recyklingu t-shirtów w nowe przedmioty codziennego użytku, m.in. torbę na zakupy, biżuterię, fartuszek kuchenny. Strefa Aktywnościto miejsce, w którym pod okiem doświadczonego trenera, można było skorzystać z zajęć w formule maratonu spinningowego oraz z indywidualnych konsultacji fitness.