Skip to Content

Informacja o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu zmian Programu Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego

Szanowni Państwo,

Zarząd Województwa lubuskiego podjął decyzję o odstąpieniu od strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu zmian Programu Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego.

UZASADNIENIE

Odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu zmian Programu Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego

Działając zgodnie z art. 48 ust. 1 i ust 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2018 r. poz. 810, z późn. zm.) skierowano do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wniosek o uzgodnienie możliwości odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zmian Programu Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego.

Program Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego (PRI), jest dokumentem o charakterze operacyjno-wdrożeniowym, ustanawianym w celu realizacji dokumentów strategicznych na poziomie regionu. Pozwala na włączenie do systemu innowacji, wyłonionych na drodze procesu przedsiębiorczego odkrywania, obszarów inteligentnych specjalizacji wraz ze schematem ich wdrożenia w regionie. Program również wskazuje rzeczywiste źródła finansowania dla systemu innowacji.

Program Rozwoju Innowacji opisuje inteligentne specjalizacje, w ramach których wskazane są kluczowe branże dla województwa lubuskiego. Jednocześnie wskazując konkretne branże nie nadaje temu kontekstu konieczności ich bezpośredniego wsparcia, a jedynie wskazuje na potencjał innowacyjny, który ta branża skupia. Innowacje generowane przez poszczególne specjalizacje niejednokrotnie będą prowadziły do zmniejszenia ich presji na środowisko. Odwołanie do specjalizacji jest elementem oceny projektów ubiegających się o dofinansowanie w ramach konkursów Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 (RPO – Lubuskie 2020). Rolą Programu Rozwoju Innowacji jest kreowanie działań sprzyjających osiągnięciu celów oraz monitorowanie postępów w ich realizacji. PRI nie zawiera ani nie wskazuje rzeczywistych czy też potencjalnych inwestycji, a jedynie cele wyznaczone do realizacji. Jest to dokument pomocniczy i należy go rozpatrywać wyłącznie w kontekście RPO – Lubuskie 2020, dla którego wykonano ocenę oddziaływania na środowisko. Zmiany wprowadzone do dokumentu dotyczą:

  1. W związku z koniecznością przemodelowania systemu wdrażania PRI, stanowiącego jeden
    z rozdziałów dokumentu, w kontekście zmian dotyczących struktury działania Zespołu Roboczego ds. IS prowadzonego w ramach UMWL, doprecyzowano podział zadań w ramach departamentów UMWL wchodzących w skład wyżej wymienionego Zespołu.
  2. Rozszerzono Specjalizację 3  – Innowacyjny przemysł – ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ o zapisy dotyczące sektora kosmicznego. Uzupełnieniu uległa również Specjalizacja 2 - Zdrowie i jakość życia – EKO-ROZWÓJ w zakresie innych branż wspomagających tj. o medycynę kosmiczną. Zmiany podyktowane są koniecznością dostosowania PRI do zdiagnozowanego rozwoju technologii kosmicznych w regionie. Ideą rozwoju tej dziedziny w województwie lubuskim zainteresowane są Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk PAN w Warszawie, Uniwersytet Zielonogórski oraz podmioty gospodarcze. Planowane zmiany dokumentu nie zmieniają jego charakteru oraz celów strategicznych. Propozycje zmian w PRI wynikają z analizy otrzymanych informacji na temat wdrażania PRI od podmiotów, które zgodnie z Programem powinny być zaangażowane w realizację PRI. Są również wynikiem analizy rekomendacji wynikających z przyjętego przez Zarząd Województwa Lubuskiego w dniu 28 listopada 2017 r. Raportu z realizacji PRI.

Mając na uwadze zarówno opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, który w piśmie z 17 lipca 2018 r. (znak: WZŚ.411.92.2018.DT) uzgodnił możliwość odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny na środowisko dla projektu zmian Programu Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego oraz stanowisko Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wyrażone w piśmie z 14 sierpnia 2018 r. (znak: NZ.9022.316.2018.AD) dotyczące możliwości odstąpienia od ww. oceny, jak i uwarunkowania wskazane w art.49 Ustawy, Zarząd Województwa lubuskiego podjął decyzję o odstąpieniu od przeprowadzenia przedmiotowej oceny. Przyjmując takie stanowisko uwzględniono dodatkowo, następujące przesłanki:

  • Prognoza oddziaływania na środowisko dla Programu Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego została przeprowadzona w czerwcu 2016 r.
  • Proponowane zmiany w niewielkim stopniu modyfikują pierwotny kształt dokumentu.

Wobec powyższego uznano, iż charakter proponowanych zmian w zapisach PRI, które pozostawiają niezmienionymi podstawowe założenia oraz cele pozwalają na przyjęcie stanowiska, że uzgodnienia poczynione na etapie procedury strategicznej oceny oddziaływania na środowisko przeprowadzonej dla projektu PRI w 2016 roku pozostają aktualne.