Przejdź do komentarzy

Za nami dwa spotkania edukacyjne o „narzędziach ustawowych rewitalizacji” w Gorzowie Wlkp.

W dniach 10 i 11 września 2020 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się spotkania edukacyjne z cyklu „Wykorzystanie narzędzi wynikających z ustawy o rewitalizacji".

 

obrazek

 

Podczas spotkań przedstawiciele samorządów gminnych z podregionu gorzowskiego uczestniczyli m.in. w spacerach badawczych, wykładach i warsztatach pozwalających na usystematyzowanie i rozszerzenie ich wiedzy i umiejętności  w zakresie stosowanie narzędzi, jakie daje ustawa o rewitalizacji.

Pierwsze spotkanie, zatytułowane „Do czego przydadzą się narzędzia ustawowe?”, rozpoczął spacer badawczy po obszarze rewitalizacji w Gorzowie Wlkp. Zespołowa analiza „na miejscu” w grupie osób pozwoliła na zauważenie nie tylko deficytów oraz niedoskonałości przestrzeni obszaru rewitalizacji, ale również potencjałów obszaru.

Następnie trenerzy w formie wykładu przypomnieli istotę ustawy o rewitalizacji oraz zakres programu rewitalizacji. Zaprezentowano informacje o narzędziach ustawy o rewitalizacji (Specjalna Strefa Rewitalizacji i Miejscowy Plan Rewitalizacji) oraz przykładach ich zastosowania w różnych miastach Polski, a także o uwarunkowaniach w zakresie zasadności ich stosowania w poszczególnych sytuacjach.

Drugie spotkanie poświęcono praktycznemu zastosowaniu narzędzi ustawowych i miało ono charakter warsztatowy. Przeprowadzono kilka warsztatów, których celem było wypracowywanie przez uczestników konkretnych rozwiązań i zastosowań narzędzi ustawowych. Warsztaty dotyczyły: wypracowania zasad udzielania dotacji dla właścicieli prywatnych nieruchomości, aktywności gmin w zakresie społecznego budownictwa czynszowe i gospodarki nieruchomościami, zasadności i sposobów ograniczania działalności handlowej i gospodarczej.

Ponadto przeprowadzono warsztat, w którym zainscenizowano posiedzenie Komitetu Rewitalizacji, z przypisaniem poszczególnym uczestnikom ról (burmistrz, przewodniczący Komitetu Rewitalizacji, mieszkaniec, aktywista, przedsiębiorca, urzędnicy itd.) i przeprowadzeniem dyskusji na temat rozwiązania konkretnego konfliktu przestrzennego na obszarze rewitalizacji.

Uczestnicy z zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniach. Aktywna forma warsztatów (poprzez spisywanie pomysłów i przemyśleń, wcielanie się w role interesariuszy rewitalizacji, żywą dyskusję), spotkała się z pozytywnym odbiorem uczestników.

Spotkania edukacyjne odbyły się w ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego projektu pn. „Wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Zdjęcia: Konsorcjum Projekty Miejskie, Projekty Miejskie+, Efficon Sp.z.o.o.