Przejdź do komentarzy

Monitoring rozwoju lokalnego na poziomie miejskim i wewnątrzmiejskim (PO PT 2014-2020)

Problem braku monitorowania rozwoju jest jednym z podstawowych deficytów procesów decyzyjnych w Polsce. Niemożliwość uchwycenia tendencji rozwojowych może negatywnie odbić się na rozwoju gminy. Dlatego ważna jest budowa narzędzi umożliwiających gminom dokonywanie rzetelnych diagnoz, na bazie których opracowywane są strategie rozwoju oraz systemu weryfikacji postępów ich realizacji.
Swoistym poligonem doświadczalnym systemu monitorowania procesów rozwojowych w gminach na poziomie wewnątrzgminnym jest rewitalizacja. Ze względu na złożoność problemów z jakimi trzeba się mierzyć w procesie rewitalizacji gromadzona jest znaczna liczba danych. Ważne jest aby dane te były uporządkowane i podlegały weryfikacji oraz aktualizacji, tak aby była możliwa ich integracja, analiza czy wizualizacja wyników. Dlatego rewitalizacja i systemy monitorowania z programów rewitalizacji stały się inspiracją do wypracowania założeń i katalogu wskaźników do monitorowania strategii rozwoju lokalnego.  

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją, która powstała bazując na przykładach i doświadczeniach przedstawicieli 23 miast modelowych i pilotażowych – „Monitorowanie procesów rozwoju na poziomie wewnątrzmiejskim”.  Podręcznik obejmuje definicję rozwoju lokalnego, wyjaśnienie znaczenia monitorowania procesów rozwoju w gminie, podstawowe informacje o wskaźnikach, ich konstrukcji i wykorzystaniu, wskazuje grupy wskaźników opisujących procesy rozwoju w gminie, zawiera wskazówki jak powinien być zbudowany zespół ds. monitorowania rozwoju lokalnego oraz w jaki sposób zarządzać jego wdrożeniem i bieżącą obsługą.

Przedstawione w podręczniku wskazówki mogą być przydatne nie tylko w rewitalizacji, ale dla wszystkich, którzy w opracowaniu obowiązkowego „Raportu o stanie gminy” lub monitorowaniu strategii rozwoju gminy pragną na wybrane zagadnienia spojrzeć bardziej szczegółowo – na poziomie zróżnicowania wewnątrzgminnego.
Podręcznik powstał w ramach projektu „Monitoring rozwoju lokalnego na poziomie miejskim i wewnątrzmiejskim” finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Celem projektu było opracowanie założeń systemu monitorowania rozwoju lokalnego, możliwych do wykorzystania w procesie oceny efektów wdrażanych przez gminy polityk publicznych.

Więcej informacji o projekcie i materiały do pobrania znajdują się na stronie Instytutu Rozwoju Miast i Regionów: http://irmir.pl/monitoring-rozwoju-lokalnego/