Przejdź do komentarzy

obrazek

- Polacy, poprzez swoją aktywność, pracowitość i niezwykły potencjał intelektualny, potrafili doskonale wykorzystać swoją szansę z obecności w Unii Europejskiej. Polacy to odważny naród, który bez kompleksów zdobywa szczyty. Każdy przecież ma swój Everest – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak do studentów prawa Uniwersytetu Zielonogórskiego, podczas Debaty Europejskiej z udziałem Krzysztofa Wójcika z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Debata pn. „Europa wspólnych wartości” odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji UZ, w ramach obchodów 15-lecia obecności Polski i woj. lubuskiego w Unii Europejskiej, pod hasłem #LubuskieChallenge „Łączy nas przyszłość”. Debatę rozpoczęła dyskusja o tym, jakie mieliśmy wyobrażenia o Europie, zanim się znaleźliśmy w europejskich strukturach.

- 15 lat temu nasze wyobrażenie o Europie było mgliste – odparła marszałek Polak. – To była sfera marzeń o tym, by być w Europie, by przeskoczyć ten Mur Berliński. Marzyliśmy o takim poziomie życia. Byłam maturzystką w 1979 r., gdy po raz pierwszy udało mi się wyjechać na Zachód. Miałam studiować w Paryżu, miałam tam rodzinę. I przeżyłam tam szok. Wszyscy uśmiechnięci, witali mnie radośnie, z uśmiechem, zadowoleni, kolorowi. Był wielki optymizm i dobra energia. Ludzie sobie pomagali. W Polsce w tym samym czasie było szaro i ponuro. A na półkach w sklepach tylko ocet. Dzisiaj minęło tylko 15 lat obecności w Unii Europejskiej, a to naprawdę niesamowity cywilizacyjny skok. Nasze pokolenie, pokolenie transformersów,  wprowadzało te wielkie zmiany w kraju. Tak naprawdę zrobiliśmy to, jako Polacy, własnymi rękoma. To Polacy, poprzez swoją aktywność, pracowitość i niezwykły potencjał intelektualny, potrafili doskonale wykorzystać swoją szansę.

Marszałek przywołała książkę znanej Lubuszanki Urszuli Dudziak, która pisała, że Polacy zazwyczaj byli smutni, chodzili ze spuszczonymi głowami, wpatrzeni w chodniki. – Ale była też nadzieja, była wiara, że jak będziemy w Europie, to nastąpi wielka cywilizacyjna zmiana – dodała. – Oczywiście fundamentalne znaczenie miały fundusze europejskie. Ale nie tylko. Bo trzeba umieć te pieniądze wykorzystać, zainwestować i zagospodarować. Te 15 lat to był złoty wiek dla Polski.

Krzysztof Wójcik przyznał, że ciągle jest w szoku, jak rozwinęła się Polska i woj. lubuskie po wejściu do UE. – Ale nie tylko ja. Cała Europa jest w szoku - stwierdził. - Tak naprawdę w historii Unii Europejskiej nie było jeszcze takiego skoku gospodarczego, jaki jest w Polsce. To, co się tutaj wydarzyło, ten nasz polski sukces, to jedna z najpiękniejszych kart w historii Europy. To opowieść o bardzo dumnym narodzie, który przeszedł bardzo trudną i bolesną historię.

K. Wójcik podkreślił jednak, że w tym polskim sukcesie i w europejskiej integracji wcale nie chodzi tylko o pieniądze. - A właściwie w ogóle nie chodzi o kasę. Chodzi przede wszystkim o wartości - mówił. – Solidarność, praworządność, równość. To są te wartości. To, że nie chcemy się niepotrzebnie dawać dzielić, że nie poddajemy się rozmaitym totalitarnym ideologiom.

Uczestnicy debaty ocenili 15-letnie członkostwo regionu w Unii Europejskiej. Ile straciliśmy, a  ile zyskaliśmy? – Na pewno nic nie straciliśmy, a bardzo dużo zyskaliśmy – mówiła marszałek. – Bo Polacy to odważny naród, który bez kompleksów zdobywa szczyty. Każdy przecież ma swój Everest. Żadne narody nie tracą w wyniku obecności w Unii Europejskiej. Europa potrzebuje silnych regionów, z ich tożsamością i niezależnością, a regiony potrzebują Unii Europejskiej. Ukierunkowanie polityki spójności UE nie polega przecież na odbieraniu tożsamości i niezależności regionom, ale na negocjowaniu wspólnych priorytetów. W ciągu tych 15 lat do zrobienia było bardzo dużo, bo budowaliśmy nasz wspólny dom na zgliszczach komunizmu. Trzeba było określić priorytety, bo nie da się zrobić wszystkiego na raz. Postawiliśmy najpierw na poprawę infrastruktury, ale jednocześnie mocno wspieraliśmy rozwój przedsiębiorczości. Bo tylko wtedy, kiedy rozwijają się firmy, to mamy większe wpływy z PIT i CIT do budżetu województwa. I wtedy możemy myśleć o rozwoju pozostałych obszarów życia.

Marszałek przypomniała też, że w obecnej perspektywie finansowej UE stawiamy przede wszystkim na innowacje. – A to już wyższy stopień wtajemniczenia, bo tworzymy nową jakość – dodała marszałek. – Chcemy lepiej zarabiać. Ale żeby lepiej zarabiać musimy wzmocnić właśnie sektor wysokospecjalistycznych technologii.

Podczas dyskusji, studenci prawa dopytywali o rolę Unii Europejskiej w systemie ustrojowym państwa polskiego, o szczegóły unijnej polityki regionalnej, procesy konsultacyjne itp. Na koniec marszałek Polak i dyr. Wójcik zaapelowali do studentów o aktywność obywatelską i udział w wyborach. Po to, by potem nie narzekać, że ktoś bez naszego udziału źle urządza Polskę, Europę i świat.