Skip to Content

Młodzi On-Life!

obrazekTo hasło kampanii promującej lubuski program dla młodzieży, inauguracja której odbyła się 22 września. Zarząd przyjął program dla młodzieży. Chcemy włączyć młodych do współpracy. To oni mają wypełnić ten program treścią. Chcemy żeby młodzież wracała i chciała tu żyć - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Podczas debaty młodzi z lubuskich szkół mówili o swoich potrzebach, problemach i oczekiwaniach! Gościem specjalnym był prezes WOŚP Jurek Owsiak.

Czego potrzebują młodzi, co zrobić aby zatrzymać ich w regionie lubuskim, co sprawia, że czują się tutaj jak u siebie w domu? Na te i szereg innych pytań odpowiedzi szukali uczestniczy debaty, która zainaugurowała program dla młodzieży. Dokument zawiera kierunki działań, których grupą docelową jest młodzież.  Uczestnikami debaty byli uczniowie lubuskich szkół, a także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Zielona Góra.
 

Lubuskie ma program dla młodych

„Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby "wegetować", aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad. Trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów!” – mówił podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce Papież Franciszek. – To przesłanie dla was młodych i dla nas. Chcemy was włączyć, żebyście zeszli z kanapy i kupili buty. Stąd nasze hasło. Młodzi On-Life! Dlatego właśnie przygotowaliśmy program dla młodych – mówiła marszałek. – Ale to młodzież ma wypełnić ten program treścią. Mamy wielu przyjaciół, którzy nam w realizacji tych zadań pomagają. Chcemy żeby młodzież wracała do Lubuskiego i chciała tu żyć – dodała.

Marszałek zaprezentowała dotychczasowe działania samorządu województwa na rzecz młodych oraz założenia programu dla młodych. Najważniejsze działania wpisane do programu:

  • Partnerstwo dla wolontariatu. – Wszystkie działania są skuteczne, jeżeli są realizowane nie solo, ale razem. Ten projekt to 17 partnerów. 3 tys. harcerzy i patronaty: Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Ten program to także odpowiedź na zapotrzebowanie na solidarność międzypokoleniową. W ramach projektu budujemy 15 poradni, bo bardzo często młodzi ludzie nie mają z kim porozmawiać, a  mają problemy i trzeba im pomóc  je rozwiązać – mówiła marszałek.
  • Rewolucja na rynku pracy. 170 mln na modernizację szkolnictwa zawodowego. – To góra pieniędzy i partnerstwo wszystkich powiatów. Nie możemy tego zmarnować. Szkolnictwo zawodowe ma się zmienić. To ma być nowoczesna nauka i kreatywne myślenie – wyjaśnia E.Polak.
  • Lubuska firma przyjazna młodym. Nagradzane będą te firmy, które będą zatrudniać młodych na dobrych warunkach.
  • 13 misji gospodarczych – specjalne kryteria dostępu dla „młodych firm” .

Zobacz prezentajcę

J.Owsiak: bierzcie sprawy w swoje ręce!

Z młodymi Lubuszanami spotkał się także Jurek Owsiak – prezes fundacji WOŚP, którego wielu z nich uważa za autorytet. Zachęcał ich do aktywności, do wzięcia spraw związanych z otaczającym ich światem w swoje ręce. Jednocześnie apelował o otwartość, tolerancję i akceptację drugiego człowieka. - Bądźcie śmiali w marzeniach, nie kombinujecie, że może się nie udać. Nie dajcie się tym, którzy was krytykują! Nie odpuszczajcie sobie ludzie, którzy pozornie do was nie pasują, nie odcinajcie się od nich. Powinniśmy patrzeć światem bardzo przyjacielskim i pomocnym. Chcę, żeby ludzie byli wobec mnie przyjaźni. Dzielmy się taką miłością i przyjaźnią. Bądźcie otwarci na różne kolory i filozofie. Ustawienie się w jednym miejscu jest ślepą uliczką otwartość powoduje ze słuchamy wszystkich stron – wyjaśniał. Owsiak podkreślał także, że aktywność i obywatelskość zaczyna się w szkole. - Mówicie co wam nie odpowiada, mówcie jak chcecie, żeby was szkoła uczyła. Bo to szkoła jest dla was! To szkoła ma być miejscem obywatelskim, gdzie społeczność ma rządzić w sposób obywatelski. Wy wiecie jak szkoła powinna funkcjonować. Dbajcie o to, żeby wasza szkoła była społecznością obywatelską – dodał.

Apelował także o dialog i zwalczanie hejtu i mowy nienawiści.

Młodzi mają głos… i korzystają!

Głównym celem debaty było jednak wysłuchanie głosu młodych. To oni byli jej głównymi aktorami, bo to dla nich jest ten program. To ich potrzeby i ich głos był dziś najważniejszy. – Chcemy, aby zaczęto nas słuchać, żebyśmy mieli wpływ na decyzje, żeby uwzględniano nasze potrzeby, bo to my jesteśmy przyszłością tego województwa. My jesteśmy młodym pokoleniem i warto wykorzystać nasze propozycje – mówił podczas debaty Paweł Skibiński – Przewodniczący Młodzieżowej Rady miasta Zielona Góra. Przedstawił on swoje uwagi do dokumentu przyjętego przez zarząd województwa oraz oczekiwania młodych. Wśród nich znalazły się: włączenie w proces decyzyjny, przeciwdziałania przemocy psychicznej, słownej, hejtowi i dyskryminacji w szkołach, dostęp do kultury (np. niższe ceny biletów), system stypendialny i promowanie aktywnych postaw. Pojawiły się także postulaty, które już zostały uwzględnione w założeniach programu dla młodych. To m.in. aktywizacja zawodowa, wsparcie kształcenia na różnych poziomach oraz współpraca z pracodawcami w zakresie praktyk i staży. Pojawił się także postulat powołania rzecznika ds. młodych przy marszałku województwa.

Postulaty spotkały się z pozytywnym odbiorem „dorosłych” – marszałek Elżbiety Anny Polak oraz Jurka Owsiaka. - Zgadzam się z tymi postulatami. Chodzi o to, żeby wypełnić ten program. Jednak nic się nie robi samo, razem możemy to zrobić – zapewniała Elżbieta Anna Polak. - To są bardzo dobre pomysły, ale wtedy, kiedy cały czas będziecie pilnować ich realizacji. Trzeba pracować na co dzień.  Trzeba spisać kontrakt z urzędem. I trzeba pilnować realizacji tego programu – dodał Owsiak.

- Róbmy to, co chcemy robić! Siedzenie i biadolenie nic nie daje! Nie jesteśmy pokoleniem, które siedzi przed komputerem i zajmuje się hejtem na portalach społecznościowych. Jesteśmy ludźmi, którzy budują przyszłość. A mamy wielka szansę, żyjemy w pięknych czasach, kiedy możemy swobodnie wyrażać swoje poglądy i walczyć o swoje prawa – mówił jeden z uczniów I LO w Zielonej Górze.

W odpowiedzi Jurek Owsiak zaproponował stworzenie systemu zasad, które będą funkcjonowały cały czas. – Stwórzcie wzór dyskusji. Pokażcie innym jak to się powinno robić – mówił.

Uczestnicy debaty zgłaszali także swoje postulaty. Jednym z ważniejszych było stworzenie systemu doradztwa zawodowego. - Często musimy podjąć decyzję o przyszłości, w momencie kiedy nie mamy pewności. Profesjonalna pomoc pozwoli nam określić siebie i pozwoli nam zdecydować o swojej przyszłości – podkreślali. Ponadto młodzi lubuszanie apelowali o poszerzenie i poprawienie współpracy szkół ponadgimnazjalnych ze szkołami wyższymi. - Współpraca z uniwersytetami pozwoliłabym nam na solidne uzupełnienie tego co robimy na co dzień – mówili uczniowie. Wśród propozycji znalazły się także: opieka medyczna w szkołach i programy profilaktyczne dla uczniów, a także konkursy na minigranty na działania społeczne.

Jednak jak podkreślał Jurek Owsiak to wszystko powinny być inicjatywy oddolne. – Chcecie, aby wam to wszystko ktoś dał. Najpierw jednak spróbujcie zrobić coś sami. Pokażcie, że wam zależy. Pokażcie, że potraficie! Niech to się odbędzie i da przykład, że to funkcjonuje. Dajcie przykład. Niech to będzie ruch oddolny – apelował. - Lubuskie jest wyjątkowe. To miejsce, które daje energię. Wykorzystajcie to! Życzę wam, żeby program został zrealizowany i przyniósł korzyści – zakończył.

Przystanek Woodstock w Lubuskiem do końca świata i jeden dzień dłużej.

Przystanek Woodstock to największa impreza dla młodych w regionie lubuskim oraz najpiękniejszy festiwal na świecie. - Dziękujemy tym, którzy nam nie przeszkadzali, ale też tym którzy jak samorząd województwa, jak Pani Marszałek nam bardzo pomagali i wspierali. Ten festiwal bowiem, to efekt pracy zespołowej. Nie pozwólmy więc tego zniszczyć, nad czym pracowaliśmy wiele lat razem. To ludzie są współtwórcami tego festiwalu. Nie ma drugiej takie imprezy z atmosferą wzajemnej pomocy – mówił organizator Festiwalu Jurek Owsiak. - Niech województwo lubuskie zarządzi, czy ma być przystanek czy nie. Bo zazwyczaj oceniają negatywnie tę imprezę ci, którzy nigdy tam nie byli – dodał i przekazał marszałek Elżbiecie Annie Polak podziękowania za wsparcie tegorocznego Przystanku.