Przejdź do komentarzy

Z wójtami i burmistrzami o wdrażaniu RPO

Zdjęcie ze spotkania z wójtami i burmistrzami o wdrażaniu RPOStan wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 oraz informacja o aktualnych i planowanych konkursach w ramach programu to główne tematy spotkania zarządu województwa z członkami Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego - lubuskimi wójtami i burmistrzami. - Dzisiaj chcemy żebyśmy razem poczuli, że to jest ta historyczna szansa, która się nie powtórzy. Trzeba walczyć. Nie możemy sobie pozwolić, żeby odebrano nam pieniądze i alokację. Jestem przekonana, że potrafimy przyśpieszyć - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jak podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak, spotkanie odbyło się na prośbę i z inicjatywy samorządowców. Przewodniczący zrzeszenia – prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz poprosił o otwarte robocze potkanie. Wszystkim nam zależy na przyśpieszeniu, ale są bariery i problemy, które padły podczas konwentu. Te pytania i wątpliwości wpłynęły już do nas – mówiła. Podczas spotkania samorządowcy uzyskali odpowiedzi na część z nich. Na pozostałe odpowiedzi zostaną przygotowane i umieszczone na stronie internetowej RPO w terminie do 15 listopada.

Marszałek Polak podkreślała, że bardzo ważne jest szybkie i efektywne wdrażanie unijnych środków. - Polska biła się bardzo o te pieniądze. Udało się zdobyć 400 mld zł. Mamy ambitny plan, ale słabą realizację. Dlatego w lutym rząd przyjął plan przyspieszenia, w marcu zarząd przyjął nasz regionalny plan przyspieszenia. W poprzednim roku ogłosiliśmy 19 konkursów. Do tej pory ogłosiliśmy 74 nabory. Beneficjenci, którzy są przygotowani, mają gotowe projekty i biją się w konkurach o te pieniądze. Widzę ich pot i krew – przekonywała. - To nieprawda, że jesteśmy na szarym końcu. Region lubuski jest na 9 miejscu. Wszystkie regiony mają problemy z wdrażaniem. Powinniśmy być w pierwszej piątce, ale to nie chodzi o miejsce podium, tylko o pieniądze i projekty na konkretne działania, bo potrzeb jest bardzo dużo w regionie. Mieszkańcy i firmy na to czekają, bo przez dwa lata nie było pieniędzy unijnych na rynku. Musimy te pieniądze jak najszybciej zakontraktować, 19% mamy osiągnąć do końca grudnia – tłumaczyła E.Polak. - Dzisiaj chcemy żebyśmy razem poczuli, że to jest ta historyczna szansa, która się nie powtórzy. Trzeba walczyć. Nie możemy sobie pozwolić, żeby odebrano nam pieniądze i alokację. Jestem przekonana, że potrafimy przyśpieszyć. Podobna sytuacja była w 2008 roku, kiedy byliśmy na 16 miejscu, zero podpisanych umów, ale po roku byliśmy już na 1. Wszystkie moje służby są do waszej dyspozycji – dodała. Zobacz prezentację

Marszałek podkreślała także, że instytucja zarządzająca robi wszystko, żeby jak najbardziej ułatwić beneficjentom aplikowanie o środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Jednym ze sposobów jest zwiększenie alokacji w konkursach. Planowana jest także realokacja środków na szczeblu centralnym. - Rząd prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, które mają się zakończyć w lutym. Będą zmiany i to spore. Rząd ma swoje plany. Postaramy się jak najszybciej przedstawić harmonogram konkursów na następny rok. Zwiększamy alokację w każdym rozstrzygnięciu, jeżeli tylko projekty są pozytywnie ocenione. Przykładem jest rewitalizacja. W poprzednich też już były takie decyzje podejmowane.  – wyjaśniła E.Polak.

O konieczności przyśpieszenia wdrażania środków unijnych tej perspektywy mówił także wicewojewoda Robert Paluch. - Chcemy przyśpieszyć wydatkowanie środków. Można to zrobić! Były takie czasy w tym województwie, że się przyśpieszało i teraz też da się zrobić. Potrzebna jest współpraca na wszystkich szczeblach. Naszym zadaniem jest to żeby w woj. lubuskim nastąpiło to przyśpieszenie. Nie ma obawy, że te pieniądze przepadną, ale czasami ta kwota, która została wynegocjowana z takim mozołem w konsekwencji zostanie przewartościowana, a tego byśmy nie chcieli. Wiec powiem tak: wszystkie ręce na pokład – mówił.

- Wszyscy gramy w jednej drużynie, nawet jak coś nie działa, to po to się spotykamy, żeby to naprawić. Wszyscy wiemy, że wydawanie pieniędzy unijnych nie jest takie proste – podkreślał przewodniczący ZGWL Wadim Tyszkiewicz, który zaznaczył, że stowarzyszenie zrzesza wszystkie gminy województwa lubuskiego. - Dzisiejsze spotkanie to przykład współpracy i kontynuacji dialogu w sprawie realizacji wspólnej wizji rozwoju województwa lubuskiego w ramach realizacji RPO – dodał.

Informacje dotyczące wdrażania RPO Lubuskie-2020 przedstawiła Sylwia Pędzińska - dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym. Zobacz prezentację  Informację dot. aktualnych i planowanych konkursów zaprezentowali dyrektorzy departamentów: Programów Regionalnych Marek Kamiński (Zobacz prezentację) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Małgorzata Jażdżewska (Zobacz prezentację) oraz przedstawiciele Instytucji Pośredniczących: Jolanta Fedak – prezes WFOŚiGW (Zobacz prezentację) oraz Waldemar Stępak - dyrektor WUP.

Podsumowanie spotkania ze Zrzeszeniem Gmin Województwa Lubuskiego, które odbyło się w dniu 10 listopada 2016 roku w Zielonej Górze