Przejdź do komentarzy

Z uczniami o samorządności

obrazekFunkcje samorządu wszystkich szczebli, a także rola Sejmu w życiu publicznym to tematy kolejnej lekcji obywatelskiej, która tym razem odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze. Z młodymi  Lubuszanami spotkali się marszałek Elżbieta Anna Polak, poseł Krystyna Sibińska oraz radny miasta Zielona Góra Sławomir Kotylak. - Samorząd odpowiada za kreowanie polityki regionalnej. Jesteśmy przewidywalni. Jest konkretny plan i trzeba konsekwentnie go realizować po to, żebyście byli szczęśliwi w naszym regionie – mówiła marszałek.

To kolejna lekcja obywatelska w szkole, która zwyciężyła w konkursie zainicjowanym przez marszałek Elżbietę Annę Polak na „Lubuską Szkołę Europejską”.

Podczas spotkania marszałek opowiedziała o pracy w samorządzie województwa, roli marszałka, zarządu oraz sejmiku. Mówiła także o kompetencjach. - Samorząd odpowiada za kreowanie polityki regionalnej. Jesteśmy przewidywalni. Jest konkretny plan i trzeba konsekwentnie go realizować. Strategia Rozwoju Województwa to podstawowy dokument, ale mamy też inne - branżowe. Tam są wszystkie inwestycje wymienione. Tutaj w SRWL mamy marzenia. Zawsze trzeba sobie stawiać sobie wysoko poprzeczkę, bo wtedy jest motywacja żeby osiągać więcej, żeby inne następne pokolenia miały lepiej. Chcemy tworzyć coraz lepsze warunki do życia. Po to są takie spotkania, żeby włączać obywateli. I to jest recepta na sukces w realizacji polityki regionalnej – wyjaśniła.

Podkreślała, że rozwój nie byłby możliwy bez zabezpieczenia finansowego. To budżet województwa oraz środki unijne. - Dzięki nim jesteśmy świadkami cywilizacyjnego skoku. Polska i region bardzo się zmieniła w tym czasie naszej obecności w Unii Europejskiej – zaznaczyła.

Uczniowie mieli także wiele pytań do marszałek. Pytali m.in. co sądzi o wyborczym systemie proporcjonalnym. - Jestem za okręgami jednomandatowymi. Wybory bezpośrednie, na konkretnych ludzi dają większą gwarancję wybrania osób sprawdzonych, bo jednak lista stwarza ryzyko przypadkowych wyborów. Lider wciąga kolejnych – odpowiedziała. Młodzi pytali także o najtrudniejsze zadania z jakimi zmierzyła się podczas swojej pracy. Marszałek odpowiedziała, że na pewno było zmierzenie się z problemami ochrony zdrowia w regionie. - Nie ma rzezy niemożliwych. Zawsze trzeba mieć plan, stawiać sobie zadania i małymi krokami je rozwiązywać – wyjaśniła. Padło też pytanie o reformę oświaty i likwidację z gimnazjów.  - Uważam ze to wielki błąd. Pamiętam wielki niepokój jak powstawały gimnazja. Ale zrozumieliśmy, że to było dobre rozwiązanie. Powstały nowe budynki, infrastruktura. Jak będzie zobaczymy. Na razie szkoły są przepełnione. Samorządy więzły na siebie obowiązek przeprowadzenia tego. I to bez pieniędzy, bo niema ich na ten cel. Tak nieprzygotowanej reformy nie widziałam – podkreślała. O pracy posła na Sejm RP opowiedziała z kolei zasiadająca dwukrotnie w ławach poselskich Krystyna Sibińska. O funkcjonowaniu rady miasta opowiedział radny Sławomir Kotylak.