Przejdź do komentarzy

Wakacyjne poZDROWIEnia z Funduszami Europejskimi

Zdrowie to przewodni temat wakacyjnej imprezy, która odbyła w sobotę 26 sierpnia br. na parkingu za Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze. Oferta była niezwykle bogata, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców oraz dziadków.  Jednym z najważniejszych punktów programu były warsztaty kulinarne dla osób chorych onkologiczne i ich opiekunów. - Odpowiednia dieta przyczynia się także do zapobiegania nowotworom – mówi Elżbieta Anna Polak. Nie zabrakło też aktywności, zabaw i darmowych badań!

Impreza „Wakacyjne poZDROWIEnia z Funduszami Europejskimi” to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Fundacji Dżentelmenów, Fundacji Black Butterflies, Stowarzyszenia Amazonek oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze sp. z o.o.

Akcja miała na celu promowanie działań RPO-Lubuskie 2020 skierowanych na wsparcie zdrowego trybu życia oraz przedsięwzieć prozdrowotnych. Wszystko działo się na tyłach Urzędu Marszałkowskiego. W namiocie pod okiem dietetyka klinicznego i wykwalifikowanych kucharzy 50 osób wzięło udział w warsztatach kulinarnych pn. „Dieta w trakcie leczenia onkologicznego”. Odpowiednie postępowanie dietetyczne i właściwe odżywianie odgrywają kluczową role na wszystkich etapach choroby nowotworowej – od aktywnego leczenia (operacja, chemioterapia, radioterapia) po okres rekonwalescencji po zakończonym leczeniu i profilaktyki wtórnej.

A dla dzieci…       

Skoro impreza była wakacyjna – to były też atrakcje skierowane do dzieci. Na najmłodszych czekały m.in. dmuchane zamki i aktywności sportowe. Nie zabrakło też akcentu kulinarnego. Na stoisku promującym Fundusze Europejskie dzieci mogły się dowiedzieć, jak przygotować zdrowy „lunch box”. Byłu też kreatywne zajęcia plastyczne, zabawy, konkursy i gry unijne. Maluchy samodzielnie wykonają także przypinki promujące Województwo Lubuskie.

Darmowe badania – profilaktyka chorób cywilizacyjnych

Zarówno dorośli, jak i maluchy mogli skorzystać z darmowych badań oferowanych na stoisku Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. W przychodni „pod chmurką” można było wykonać analizę składu ciała, zbadać poziom cukru, zmierzyć ciśnienie. Dodatkowo Zielonogórskie Amazonki szkoliły na fantomie panie (i panów) jak samemu prawidłowo badać piersi.

Ofertę prozdrowotną przygotował także urzędowy Departament Ochrony Zdrowia. Tu na chętnych czekały konkursy z wiedzy o zdrowym stylu życia oraz… strefa relaksu. Aktywni uczestnicy imprezy mogli pomaszerować z kijkami – pod okiem trenera.