Przejdź do komentarzy

Przystanek Europa w Międzyrzeczu

 

obrazek Na terenie dworca PKP odbyło się kolejne spotkanie w ramach  #LubuskieChallenge. – Dzięki naszej obecności w Unii Europejskiej możemy żyć w pokoju – powiedział Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego podczas debaty europejskiej. – To wielka wartość, bo przecież za naszą granicą trwa specyficzna wojna, a ponad milion obywateli Ukrainy szuka u nas pracy i stabilizacji.

W debacie „Europejczycy i Europejki rozmawiają”, w niedzielę 23 czerwca b.r. oprócz Marcina Jabłońskiego wzięli udział: Remigiusz Lorenz – burmistrz Międzyrzecza, Ewa Nowak-Lewicka - dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu, Łukasz Robak z Folwarku Pszczew - beneficjent środków UE oraz Dariusz Mukomiłow –wiceprzewodniczący Lubuskiej Organizacji Pracodawców. Na widowni zasiedli mieszkańcy Międzyrzecza i okolic, a także poseł Katarzyna Osos, która wzięła udział w Pikniku Europejskim.
- Jeśli chodzi o korzyści gospodarcze z naszego członkowstwa w UE, to jest ich bardzo wiele – stwierdził R. Lorenc. – Przykładem jest podpisanie kilka dni temu umowy na uzbrojenie stref w powiecie międzyrzeckim.
- To bardzo ważne przedsięwzięcie – dodał M. Jabłoński. – Dofinansowanie wyniosło ok. 10 mln zł.
O korzyściach płynących z UE mówiła również E. Nowak-Lewicka, która zaznaczyła, że szpital zyskał m.in. termomodernizację zabytkowych obiektów. Na taki wydatek placówki z całą pewności nie byłoby stać.
Ł. Robak wskazywał, że bez funduszy europejskich nie udałoby się odrestaurować zabytkowego folwarku, ani też przeprowadzić innych, ważnych inwestycji.
D. Mukomiłow opowiedział, co Unia Europejska dała polskim przedsiębiorcom, czyli możliwość otwartej wymiany handlowej i technologicznej, bez ograniczeń celnych.
Dyskutanci podkreślali, że również Polacy mają swój wkład w UE. Dzięki swojej pracowitości i determinacji wyrobili sobie w Europie wysoką pozycję. 

Podczas spotkania mieszkańcy Międzyrzecza mogli skorzystać z wielu atrakcji. W strefie Eco był Bike Bar, w którym jadąc na rowerze można było zblendować zdrowy koktajl owocowy. Można też było dokonać recyklingu koszulek na nowe przedmioty, m.in. torbę na zakupy, fartuszki, itp. W strefie aktywnościmożna było wziąć udział w zajęciach  w formule maratonu spinningowego oraz z indywidualnych konsultacji fitness.
Dodatkową atrakcją dla uczestników imprezy były pokazy sprzętu strażackiego, m.in. wozu bojowego z 1934 roku, czy specjalne pociągi, które tego dnia przyjechały do miasta.
15 lat temu, 1 maja 2004 roku Polska została członkiem Unii Europejskiej, co dało naszemu krajowi ogromny impuls do rozwoju. Na kolejne Pikniki Europejskie zapraszamy w sierpniu.

obrazek  obrazek

obrazek