Przejdź do komentarzy

Otwarto drugi odcinek obwodnicy Drezdenka

W Drezdenku uroczyście otwarto drugi odcinek obwodnicy miasta.- To inwestycja, na którą mieszkańcy czekali wiele lat. Dla Drezdenka niesamowicie ważna, gdyż odciąży miasto od ruchu tranzytowego. Ważne jest też to, że wciąż priorytetem w województwie lubuskim jest poprawa dostępności transportowej. Najwięcej pieniędzy przeznaczamy na modernizację i budowę dróg oraz obwodnic - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.        

Od czwartku, 18 stycznia kierowcy jeżdżą już drugim odcinkiem obwodnicy Drezdenka w ciągu dróg wojewódzkich 160 i 181 o długości 1,84 km.- W minionym roku udało się wykonać wszystkie prace. 2 km drogi za 12 mln zł. To nie tylko sama obwodnica, to również skrzyżowanie, kanalizacja deszczowa, oświetlenie, dwa przejścia dla zwierząt – mówiła marszałek. I dodała, że w 2017 roku na drogi w regionie przeznaczono z budżetu województwa 100 mln zł.

Marszałek podkreślała, że wielu osobom zależało na tym, aby Drezdenko w końcu miało obwodnicę. - To radna Barbara Kucharska najbardziej zabiegała o tę inwestycję w budżecie, pani poseł Krystyna Sibińska, która na północy dba o sprawy regionu, a także wicemarszałek Romuald Gawlik, który pochodzi ze Strzelec Krajeńskich -wyliczała marszałek. 
Edward Tyranowicz, starosta strzelecko-drezdenecki podkreślił, że nie jest prawdą, że Urząd Marszałkowski nie przeznacza pieniędzy na inwestycje na północy regionu. - Dzisiejszy dzień potwierdza, że w miarę możliwości robimy to, co jest potrzebne - mówił starosta.

W uroczystości wzięli udział: poseł Krystyna Sibińska, wicemarszałek Romuald Gawlik, radna województwa Barbara Kucharska, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Tonder, burmistrz Drezdenka Maciej Pietruszak, starosta strzelecko-drezdenecki Edward Tyranowicz oraz przedstawiciel Wykonawcy. Pierwszy kierowca, który przejechał nową obwodnicą otrzymał z rąk marszałek Elżbiety Anny Polak upominek. 

Realizacja II etapu inwestycji miała na celu wyprowadzenie ruchu pojazdów z centrum miasta, a tym samym usprawnianie ruchu pojazdów w mieście i przejeżdżających tranzytem, co wpłynie na znaczną poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Projekt budowy obwodnicy Drezdenka – etap II współfinansowany był ze środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.

Całkowita wartość projektu – 12,1 mln zł

Wartość dofinansowania – 10,9 mln zł

•  budżet państwa – 1,1 mln zł

•  RPO L2020  - 9,8 mln zł

Budowa całej obwodnicy podzielona została na 4 etapy.  Łączny koszt budowy to ok. 190 mln zł. Pierwszy odcinek obwodnicy Drezdenka zrealizowany został w 99 proc. ze środków Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu wyniosła 6,9 mln zł. Inwestycja została oddana do użytku w 2015 roku.

Marzena Toczek/Biuro Prasowe