Przejdź do komentarzy

Lubuskie talenty w naukowym centrum Polski!

,,Zostań wielkim wynalazcą, stwórz własny prototyp, wygraj wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik!”. Pod takim hasłem odbywał się konkurs naukowy ,,Lubuski wynalazca”, zakończony na początku maja. Tuż po zakończeniu roku szkolnego zwycięzcy turnieju odebrali główną nagrodę – wycieczkę do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Energia, talent, pomysłowość – oto cechy wspólne uczestników ,,Lubuskiego wynalazcy”. Przypomnijmy - uczestnicy mogli przesyłać swoje prace na temat robotów i wynalazków wykonane zarówno w formie plastycznej jak i technicznej.

Wyjazd zorganizował Departament Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym. W trasę liczącą ponad 460 km grupa 23 laureatów, opiekunów i organizatorów wyruszała punktualnie o 6 rano. Dokładnie w samo południe zwycięzcy ,,Lubuskiego wynalazcy” po otrzymaniu specjalnych kart logowania, przekraczali już bramy wejściowe centrum. Zgodnie z przewidywaniami, zwiedzanie wyjątkowej placówki zajęło długie godziny. Na miejscu uczestnicy wycieczki mogli m.in. sprawdzić siłę trzęsień ziemi w Polsce za pomocą specjalnego symulatora, stworzyć własny film przy pomocy studia wyposażonego w technologię blue box bądź obejrzeć trójwymiarowy model starożytnego kamienia z Rosetty.

 W grupie lubuskich talentów znaleźli się nie tylko uczniowie szkół średnich i gimnazjów, ale i podstawówek.  Dla najmłodszych czekały liczne atrakcje. Na wystawach stałych wszyscy mogli się przekonać, np. o zasadzie działania monumentalnego wahadła Foculta lub jak własnoręcznie przeprowadzić zanurzenie i wynurzenie łodzi podwodnej.

 Wszystkie zaprezentowane eksperymenty i doświadczenia mogły zostać wykonane. W tym interaktywnym miejscu, wszyscy uczestnicy mogli  również skorzystać z każdego prezentowanego urządzenia.

Choć podróż powrotna z stolicy do Zielonej Góry, została zakończona tuż przed północą, laureaci i ich opiekunowie pomimo zmęczenia nie mieli wątpliwości co do wyjazdu. Najczęściej powtarzanym pytaniem do organizatorów było: czy w przyszłym roku ,,Lubuski wynalazca” wystartuje po raz drugi?