Przejdź do komentarzy

Komisja Europejska pozytywnie ocenia wdrażanie RPO-Lubuskie 2020

Wzorem poprzednich lat w Warszawie doszło do corocznego spotkania Komisji Europejskiej z przedstawicielami regionów. Nasz region reprezentował Marcin Jabłoński - Członek Zarządu Województwa Lubuskiego. Rozmowy dotyczyły zaawansowania prac nad wdrażaniem Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020. Przedstawiciele KE wyrazili zadowolenie z efektów i tempa wdrażania.

Spotkanie rozpoczęło się od zagadnień horyzontalnych w odniesieniu do wszystkich regionalnych programów operacyjnych wdrażanych w Polsce na lata 2014-2020. Następnie przedstawiciele każdego z województw odbyli spotkania bilateralne. Szczególnie dużo miejsca poświęcono poziomowi wdrożenia Programów na podstawie osiągniętej dotąd wartości kontraktacji, certyfikacji oraz wskaźników.

Województwo Lubuskie znakomicie realizuje swoje zadania. Regionalny Program Operacyjny - Lubuskie 2020 to ok. 4 mld zł. Do tej pory zakontraktowanych zostało prawie 2,5 mld zł w 750 umowach, co stanowi ok. 64% środków. Rozliczanie środków unijnych przebiega zgodnie z prognozami, dlatego żadna złotówka przeznaczona dla regionu lubuskiego nie jest zagrożona i nie zostanie zwrócona do KE.