Przejdź do komentarzy

Europa to my! – lubuskie projekty w finale!

Dobiegł końca pierwszy etap konkursu Europa to my, którego celem było pokazanie jak zmieniła się Polska dzięki unijnemu wsparciu. Znana jest już pierwsza finałowa dwudziestka. O zwycięstwo będą walczyć projekty – "Odra dla turystów 2014 - rozwój turystyki wodnej na transgranicznym obszarze Doliny Środkowej Odry – etap II" oraz "Rewitalizacja Bulwaru Nadwarciańskiego Wschodniego w Gorzowie Wlkp. poprzez adaptację infrastruktury technicznej na cele kulturowe, rekreacyjne i turystyczne".

Pierwszy z wymienionych projektów jest jednym z elementów transgranicznej inicjatywy na rzecz przywrócenia Odrze funkcji turystyczno – żeglugowej. W ramach projektu w Bytomiu Odrzańskim powstała nowa przystań dla jachtów, motorówek i kajaków, zaś nabrzeże portowe zostało przystosowane do obsługi dużych jednostek pływających, w tym statków Zefir i Laguna, będących ozdobą odrzańskiego szlaku.

Drugi finalista to projekt  zrealizowany w ramach Lubuskiego Programu Operacyjnego 2007 – 2013. Promenada  już wcześniej zwyciężyła w  konkursie "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich", jako jeden z najciekawszych obiektów turystycznych na terenie kraju. Bulwar tętni życiem stając się nie tylko znakiem rozpoznawczym Gorzowa, ale i jednym z symboli całego regionu.

Od 6 do 24 lipca trwa głosowanie internetowe. Triumfatora plebiscytu poznamy 27 lipca. W miejscowości, w której znajduje się zwycięski projekt, zostanie zrealizowana innowacyjna i użyteczna społecznie inwestycja o wartości do 50 000 złotych brutto np. narzędzia Hot-Spot wi-fi zapewniające bezpłatny dostęp do Internetu przez 12 miesięcy. Decyzję o rodzaju inwestycji, która zrealizowana zostanie w ramach tej nagrody podejmie Kapituła Konkursu. Szczegóły dotyczące nagrody znajdują się w regulaminie. Ponad to w zwycięskiej  miejscowości zostanie zorganizowany 30 sierpnia Ogólnopolski Dzień Funduszy Europejskich. Zakończy się on finałowym koncertem z największymi gwiazdami polskiej muzyki. Wystąpią między innymi: Edyta Górniak, Formacja Nieżywych Schabuff, Monika Kuszyńska, Margaret, Donatan & Cleo. Koncert transmitowany będzie na żywo w TVP 1.

Głosować można przez internet na stronie www.europatomy.eu