Przejdź do komentarzy

Wydarzenie było główną nagrodą za zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie ,,Europa to my”. Gorzowski projekt pokonał 19 pozostałych finalistów, zdobywając w sumie aż 30 proc. głosów. Gorzowska propozycja zdeklasowała ponad 650 inwestycji z całej Polski, jakie nadesłano w ramach konkursu. Lubuski laureat to "Rewitalizacja Bulwaru Nadwarciańskiego Wschodniego w Gorzowie Wlkp. poprzez adaptację infrastruktury technicznej na cele kulturowe, rekreacyjne i turystyczne". Projekt wykonano w ramach LRPO 2007-2013 za kwotę 9,3 mln zł, z czego niemalże połowę stanowiło dofinansowanie.
|

Zgłoszenie zostało wysłane przez Panią Edytę Madej, zamieszkałą w nadwarciańskim mieście. – Przeglądając stronę internetową konkursu uznałam, że bulwar jako ciekawe i atrakcyjne miejsce ma szansę na zwycięstwo. Moim zdaniem to serce miasta, nie tylko dla mieszkańców ale i dla gości oraz turystów. – podkreśla Pani Edyta.

Unijny projekt ożywił bulwar

Położony poniżej kolejowej estakady nadwarciański bulwar był miejscem spacerów jeszcze przed wojną. W latach dziewięćdziesiątych miejsce to podupadło, tracąc swój dotychczasowy charakter na rzecz targowiska ulokowanego we wschodniej części bulwaru. Obecnie dzięki wykorzystaniu środków z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to wizytówka miasta i regionu.

Na bulwarze otwarto wiele restauracji, kawiarni i pubów, zamontowano ławki i wolierę, jest tam również plac zabaw. Na bulwarze pojawił się także wielki zegar słoneczny oraz równie monumentalna mapa świata. Uwagę najmłodszych przyciąga zwłaszcza woliera. W wielkiej, kulistej ptaszarni zamieszkały nimfy, perukarz angielski papugi faliste, a nawet bażanty. Dodatkowo wybudowano pięć zejść nad Wartę, zwrócony ku rzece taras widokowy oraz przejście do zachodniej części promenady. Zapewniono także miejsce na organizację koncertów. Przy bulwarze cumują statki, zaś samo miejsce stało się jednym z najatrakcyjniejszych i najczęściej odwiedzanych w mieście. Promenada tętni życiem, stając się nie tylko znakiem rozpoznawczym Gorzowa Wlkp., ale i jednym z symboli województwa lubuskiego.

Gwiazdy w Gorzowie

Dzięki zwycięstwu lubuskiego projektu ,,Ogólnopolski Dzień Funduszy Europejskich” zyskał wyjątkową oprawę. Nad Wartą odbył się wielki koncert gwiazd polskiej estrady. Wśród wykonawców znaleźli się: Edyta Górniak, Monika Kuszyńska, Formacja Nieżywych Schabuff oraz Mateusz Ziółko – zwycięzca trzeciej edycji programu The Voice of Poland. Na miejscu oprócz oprawy muzycznej można było zwiedzić stoiska pozostałych finalistów konkursu oraz zasięgnąć informacji na temat Funduszy Europejskich od pracowników Wydziału Informacji i Promocji Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym oraz Sieci Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (PIFE) w województwie lubuskim. Całe wydarzenie było transmitowane na żywo przez TVP1.