Przejdź do komentarzy

12 lat Polski w Unii Europejskiej

Było kolorowo, słodko i radośnie! Tak Lubuskie świętowało 12 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Były tańce, zabawy z clownem, świetna muzyka. Lubuszanie wspólnie odśpiewali "Odę do radości", a następnie wypuścili w niebo setki balonów. - Dzięki środkom z Unii Europejskiej Lubuskie pięknieje i dynamicznie się rozwija! Te 12 lat to nie tylko rewolucja społeczna, ale olbrzymi skok cywilizacyjny - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Piknik odbył się  1 maja w Zielonej Górze na Deptaku (przy pomniku Bachusa).

W programie m. in.:

- wspólne śpiewanie hymnu Unii Europejskiej,

- Unijna Fotobudka,

- festiwal gier zapomnianych,

- Clown Bodzio,

- muzykowanie z zespołem Gramofon,

- gorące napoje, słodkie upominki, wata cukrowa’

- konkursy, tańce, balony modelowane.

Była to także okazja do podsumowania tych 12 lat w Unii Europejskiej. - W Polsce przede wszystkim, co odczuwamy, to podmiotowość regionów. Europa jest zjednoczeniem regionów. Polityka spójności dotyczy przede wszystkim nas. To nie tylko pieniądze, które zainwestowaliśmy w poprawę infrastruktury, ale przede wszystkim zmiana świadomości i mentalności. Mieszkańcy najbardziej korzystają z wolnej Europy, ze strefy Schengen. Europa bez granic dla młodych ludzi oznacza możliwość studiowania, podróżowania i to jest chyba to, z czego najbardziej się cieszymy - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

W nowej perspektywie Polska otrzyma z Unii dotację wysokości 83 mld euro. 40% tego tortu trafi do regionów. Lubuskie otrzyma 906 mln euro.